Teknolistik

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Oyun
  4. »
  5. Teksas Katliamı Oyun İncelemesi – 2023

Teksas Katliamı Oyun İncelemesi – 2023

Ufuk Tezel Ufuk Tezel -
127 0
Teksas Katliamı

Teksas Katliamı – The Texas Chainsaw Massacre – 2023

Teksas Katliamı, Tobe Hooper’ın filmdeki kokuşmuş ahlaksız evreninin interaktif bir terör yolculuğu olarak mükemmel bir şekilde kopyalanmış halidir

Oyun Platformları: PC, PS4/5, Xbox

Steam’de incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Tobe Hooper’ın Teksas Katliamı’nın ıssızlık, uğultulu gerilim ve aşırı şiddetin itici karışımıyla sinema ekranlarını aydınlatmasının üzerinden 50 yıl geçti. Testere kullanan manyak Leatherface, sinemanın bugüne kadar ürettiği en ikonik cani kötülük tasvirlerinden biri olarak Michael Myers ve Freddy Krueger ile birlikte hala orada duruyor – bu yüzden kırsal korkunun bu ufuk açıcı eserini gerçekten kavramak için bir oyun için bu kadar uzun süre beklemek zorunda kalmamız garip.Kısa süre önce sunucuları temelli kapatılan 2017 yapımı Friday the 13th (13. Cuma) ve hâlâ büyük başarı yakalayan Dead By Daylight (Gün Işığında Ölüm) gibi Texas Chainsaw Massacre (TCM) da oyuncuların kurban ya da katil olarak yer aldığı asimetrik bir çevrimiçi çok oyunculu oyun.

Bu tarz oyunlarda sadece bir oyuncu kötü adam olabiliyor, ancak TCM’de üç katılımcı filmin kötü Sawyer ailesi olarak birlikte oynuyor ve hepsi de kaçmaya çalışan dört çaresiz tutsaklarını avlamak ve öldürmek için birlikte çalışıyor. Kurbanlar arasında Connie kilitleri anında açabilir ve Leland düşmanları sersemletebilirken, aile tarafında otostopçu tuzaklar kurabilir ve yeni karakter Sissy eşyaları zehirleyebilir. Oyuncular, kendi tarafları kazansa da kazanmasa da her turdan sonra yükseltmeler için XP kazanırlar.

Teksas Katliamı
Teksas Katliamı

Her turun ritmi Dead By Daylight hayranlarına son derece tanıdık gelecektir. Eğer bir kurbansanız, kendinizi kabus gibi bir yerde buluyorsunuz, katil tarafından takip ediliyorsunuz ve kilitleri açmak, kapıları açmak için sigorta bulmak veya elektrikli çitleri kapatmak gibi mini görevleri tamamlayarak kaçmanız gerekiyor. Eğer kaçabilirseniz, kazanırsınız. Bu arada katiller de kaçmanızı engellemek ve sizi öldürmek zorunda. İkinci takımın ayrıca TCM ailesinin ölmek üzere olan korkunç reisi Büyükbaba’ya da erişimi var. Kanla beslenirse, kurbanların yerini aralıklı olarak tespit edip ortaya çıkarabilir ve avlanmaya yardımcı olabilir, ancak oyuncular ona yaklaşırsa, ona saldırabilir ve yeteneklerini azaltabilirler.

Elde edeceğiniz şey, avcı ve avlanan arasında inanılmaz derecede gergin, korkutucu, zıplama korkusu dolu bir yüzleşmedir. TCM, filmin ortamını, karakterlerini (birçoğu film serisindeki oyuncular tarafından seslendiriliyor) ve genel atmosferini zekice ve bilgili bir şekilde kullanıyor. Mekânlar, aile malikânesinin altındaki kemikler ve işkence aletleriyle dolu labirent gibi bodrumdan, tuhaf bir şekilde güneşli dış mekânlara – solan ayçiçekleri ve terk edilmiş arabalarla dolu bahçeler, mezbaha ve son olarak, eğer şanslıysanız, bu korkunç yerden çıkan tozlu yola kadar uzanıyor. Siz sağlık paketleri ve maymuncuklar için uğraşırken, Wayne Bell’in orijinalini zekice yansıtan film müziği, akorlar ve garip sample’larla size saldırıyor ve sık sık elektrikli testerenin uzaktan gelen vızıltısını ya da otostopçunun çılgın sesini duyuyorsunuz.

Bu alt türdeki diğer oyunlardan daha fazla, TCM gerçekten takım çalışması gerektiriyor. Kurbanların kaçış yollarını belirlerken aileye göz kulak olmak için yeteneklerini bir grup olarak birleştirmeleri gerekirken, ailenin de büyükbabayı avlamak, devriye gezmek ve korumak için farklı yeteneklerini birleştirmesi gerekir. Bazı karakterler, koordinasyon olmadan neredeyse işe yaramaz – örneğin Sonny, kapıların ve düşmanların konumunu ekip arkadaşlarına iletebilir, ancak karşılığında arkanızı kollamıyorlarsa bunu yapmak için çok az zorlama vardır.

Üç arkadaşınız ya da en azından mikrofonları olan ve bunları kullanmaya istekli diğer oyuncular olduğu sürece bu sorun değil – aksi takdirde oyun yalnız hissettiriyor. İki veya daha fazla oyuncunun sessizce birbirlerine yardım etmesine olanak tanıyan Dead by Daylight’ın aksine, bu görevlerin hepsi tek elden yapılıyor, bu nedenle karşılıklı etkileşim anlarını yaşayamıyorsunuz. Plan yapmanız gerekiyor.Aralıksız oynadığım bir hafta sonundan sonra, oyunun kedi-fare doğasından biraz yorulmaya başlamıştım; maymuncukları bulma, bodrum çıkışını arama ve sonra dışarı çıkıp uzun otların arasında saklanarak arka bahçe kapısından kaçabilmek için bir araba aküsünün klipsini açmayı bekleme eziyeti. Bir katil olarak kendimi sık sık karanlık bir Benny Hill skecindeymişim gibi hissederdim, bir yandan mobilyalara çarparken bir yandan da daireler çizerek çekici gençleri kovalardım. Ama biliyorum ki, takım stratejileri geliştikçe daha fazla özellik ve çeşitlilik eklendikçe, kan, bağırsak ve dopaminin en uç noktalarını yaşayacaksınız.

Genel olarak puanlamak istersem 100 üzerinden 75 puan ile İyi bir oyun deneyimi yaşayacağınızı düşünüyorum.

Blogumuzdaki diğer oyun incelemelerini takip etmek için buraya tıklayabilirsiniz.

 

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir