Teknolistik

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Apple Watch Series 9 İlk Bakış: Çift Dokunma Hareketi, Daha Hızlı Performans ve Fiyatı

Apple Watch Series 9 İlk Bakış: Çift Dokunma Hareketi, Daha Hızlı Performans ve Fiyatı

Ufuk Tezel Ufuk Tezel -
165 0
apple watch series 9

Apple Watch Series 9 İlk İnceleme

Apple Watch Series 9, Apple’ın geçtiğimiz günlerde düzenlediği Wonderlust etkinliğinde daha hızlı performans, aygıt üzerinde Siri işleme ve Double Tap adlı yeni bir hareket özelliği getiren akıllı saatini piyasaya sundu.

Bu değişiklikler, Apple ‘ın Haziran ayında WatchOS 10 güncellemesiyle tanıttığı bir temayı devam ettirerek saatle etkileşimi daha hızlı ve daha anlık hissettirecek. Yeni işlemci genellikle Series 6’nın kan oksijen sensörü, Series 7’nin daha büyük ekranı veya Series 8’in sıcaklık sensörleri gibi diğer yeni Apple Watch özelliklerinin yanında arka planda kalıyor. Ancak yeni S9 çipi, çift tıklama ve cihaz üzerinde Siri işleme gibi Series 9’un en önemli değişikliklerinde büyük rol oynuyor.

Çift tıklama, saati ekranına dokunmadan kullanmaya yarayan yeni bir hareket. Saat elinizi kullanarak, Apple Watch’un ekranına dokunmak zorunda kalmadan işaret parmağınızı ve başparmağınızı iki kez birbirine dokundurduğunuzda, bir aramayı yanıtlamak gibi görevleri yerine getirebiliyorsunuz. Yeni hareketin arkasındaki fikir, diğer elinizi kullanmak zorunda kalmadan saati kullanmayı kolaylaştırmak. Bu hareket, Apple Watch’un Assistive Touch adı verilen mevcut erişilebilirlik modunun bir parçası olarak sunulan çift çimdikleme hareketine çok benziyor.

Apple, bu hareketin “ivmeölçer, jiroskop ve optik kalp sensöründen gelen verileri yeni bir makine öğrenimi algoritmasıyla işleyen Apple Watch Series 9’daki daha hızlı Neural Engine sayesinde” mümkün olduğunu söylüyor. “Algoritma, işaret parmağı ve başparmak çift dokunuş yaptığında küçük bilek hareketlerinin benzersiz imzasını ve kan akışındaki değişiklikleri algılıyor.”

Şirket bu hareketin Ekim ayındaki bir yazılım güncellemesiyle kullanıma sunulacağını söyledi.

Series 9 ile geçirdiğim kısa sürede, Çift Dokunma hareketini widget’lar arasında gezinmek, bir telefon aramasını yanıtlamak, bir zamanlayıcı başlatmak ve el fenerini değiştirmek için kullandım. Genellikle doğru şekilde çalıştı, ancak saatin yanıt vermesi için hareketi birden fazla kez yapmak zorunda kaldığım zamanlar oldu. Dokunsal geri bildirim ve ekranın üst kısmındaki küçük bir sembol, “Çift Tıklama” nın çalıştığını size bildiriyor. Oyunun kurallarını değiştirmeyebilir ama Double Tap, elleriniz doluyken alarmları kapatmak ve aramaları yanıtlamak için kullanışlı olabilir.

Apple Watch Series 9 verileri aygıtın kendisinde işleyebildiğinden, Siri’nin buluta istek göndermek zorunda kalmaması nedeniyle daha hızlı performans göstermesi gerekiyor. Daha da önemlisi, Siri’ye dün gece ne kadar uyuduğunuz gibi sağlıkla ilgili sorular sorabileceksiniz. Apple Watch’un bir sağlık ve fitness takipçisi olarak popülerliği göz önüne alındığında bu önemli. Verilerin aygıtın kendisinde işlenmesi, buluta gönderilmesinden daha güvenli ve bu da sağlık odaklı talepler için çok önemli.

Apple Watch ve HomePod arasında, aygıtınızda oynatılan medyayı bileğinizden görmenizi mümkün kılan yeni entegrasyonlar da var. Önceki modellere kıyasla daha yeni bir ultra geniş bant çip kullanarak iPhone 15’inizi daha kolay tespit etmenizi sağlayacak Hassas Bulma özelliği de Series 9’a geliyor.

Series 9’un alüminyum versiyonu pembe, yıldız ışığı (beyaz), gümüş, gece yarısı (siyah) ve Global Fund’ın AIDS ve COVID-19 ile mücadelesine katkıda bulunan özel sürüm rengi Product Red ile satışa sunulacak. Paslanmaz çelik versiyonu ise altın, gümüş ve grafit renklerinde olacak.

Apple, Apple Watch’un tasarımının bir başka yönünü de vurguluyor: sürdürülebilirlik. Series 9, Apple’ın ilk karbon nötr ürünü ve Apple ayrıca ilk kez pilde %100 geri dönüştürülmüş kobalt kullanıyor.

Türkiye Apple Store‘da 15.999,00 TL’den başlayan fiyatlarla satılmaya başlandı.

Daha Fazla Teknoloji haberleri okumak için diğer yazılarımıza bakabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir