Teknolistik

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. E-Ticaret Siteleri İçin Kargo Maliyetlerini Azaltmak İçin Profesyonel İpuçları

E-Ticaret Siteleri İçin Kargo Maliyetlerini Azaltmak İçin Profesyonel İpuçları

Hicran Yıldız Hicran Yıldız -
100 0

E-Ticaret Siteleri İçin Kargo Maliyetlerini Azaltmak İçin Profesyonel İpuçları

Kargo maliyetleri nasıl düşer sorusu e-ticaret siteleri tarafından sıklıkla sorular arasında yer alır. E-ticaret siteleri için en zorlu süreçlerden birisi kargo sürecidir. Kargoların ne zaman gönderileceğinden kargo ücretlerinin maliyetine kadar pek çok kriter e-ticaret sitelerinin çözüme kavuşturması gereken konular arasında yer alır.

Sabit Ücretli Gönderiler

E-ticaret kargo maliyetlerini azaltma işleminin gerçekleştirilebilmesi için yapılabilecek ilk yöntem sabit oranlı gönderilerin anlaşmaların gerçekleştirilmesidir. E-ticaret siteleri içerisinde yer alan ürünlerin kargo firmaları ile gönderilmesi gerekir. Kargo firmaları ile gerçekleştirilen bu görüşmeler sırasında sabit ücretli gönderiler için bazı anlaşmalar imzalanabilir. Kargo firmaları ile imzalanan bu anlaşmalar sayesinde kargo maliyetlerinin düşürebilmesi mümkündür.

E-Ticaret

Kargo maliyetlerinin düşürülmesi için yapılması gerekenler listesinde yer alan sabit ücretli gönderiler sayesinde kargo firmaları göndermiş olduğunuz her gönderiden aynı ücret bedelini tahsis edecektir. Gün içerisinde gerçekleştirilen tüm kargo faaliyetlerinde aynı ücretlerinin kargo firmaları tarafından talep edilmesi sayesinde maliyetlerin düşürülebilmesi mümkün olacaktır. E-ticaret firmalarının maliyetleri düşürmek için yapması gereken ilk adım kargo firmaları ile gerekli anlaşmaları sağlamaktır.

Ücretsiz Kargo Koşulları

E-ticaret kargo maliyetlerini azaltma işlemi için ücretsiz kargo koşullarının belirlenmesi de sağlanabilir. E-ticaret sitelerinde ücretsiz kargo hizmetinin sunulması sayesinde siteyi ziyaret eden kişilerin daha fazla ürün alması sağlanabilir. Müşterilerin web sitesi içerisinde satışa sunulan ürünleri alması için ücretsiz kargo hizmeti sunmanız e-ticaret sitesinin maliyetlerini arttırabilir.

E-ticaret sitelerinin kargo maliyetlerini düşürebilmesi için belli bir miktar üzerinde alışveriş yapan kişilere ücretsiz kargo hizmeti sunmaları önerilir. Gerçekleştirilen ücretsiz kargo hizmeti sayesinde kargo maliyetlerinin düşürülebilmesi mümkün olabileceği gibi sepet içerisine ücretsiz kargodan faydalanmak isteyen kişilerin daha fazla ürün ekleyebilmesi de mümkün olacaktır.

Kutu Boyutları

E-ticaret kargo maliyetlerini azaltma işleminin gerçekleştirilebilmesi sayesinde ticaret sitelerinin daha fazla kar elde etmesi mümkün olacaktır. Gönderilecek olan ürünlerin kargo maliyetlerinin düşürülebilmesi için tercih edilebilecek bir diğer yöntem ise kutu boyutlarının doğru şekilde seçilmesidir. Kargo gönderimi sırasında kutu boyutları değişiklik gösterdiği için kargo ücretleri de değişiklik gösterecektir. Bu nedenle kargo maliyetlerini düşürebilmesi için kutu boyutlarının küçültülmesinde fayda vardır.

Kutu boyutlarının büyümesi kargo maliyetlerinin de artmasına neden olacaktır. Bu nedenle kartonların boyutun olabildiğince küçültülmesi ve kartonlar içerisinde gereksiz ağırlık yapacak olan materyallere yer verilmemesi gerekir. Gönderimi gerçekleştirdiğiniz kargo firmaları ile kutu boyutları hakkında gerekli görüşmeleri yapabilir ve hangi kutu boyutlarının daha avantajlı olduğunu öğrenebilirsiniz. Firmalardan edilmiş olduğunuz bilgiler sayesinde kargo maliyetlerinin daha uygun hale getirilebilmesi için doğru kutu boyutunu daha kolay şekilde belirleyebilirsin.

Paketleme Maliyetleri

Kargo maliyetlerini düşürme e-ticaret sitelerinin daha yüksek karlar elde edebilmesini sağlayacaktır. Kargo maliyetlerini düşürülebilmesi için paketleme maliyetlerinin minimuma indirilmesi gerekir. Ürünlerin paketlenmesi paketleme maliyetlerinin değişmesine ve dolayısıyla kar oranında farklılıkları meydana gelmesine neden olacaktır. Kargoların paketlenmesi sırasında kullanılacak olan paketleme malzemelerinin özenli bir şekilde seçilmesi sonraki satışlar için pozitif bir etki bırakacağından dikkate alınmalıdır.

Kargo Firmaları İle İletişim

Kargo maliyetlerini düşürmek için yapılacaklar listesinin bir diğer önemli kriteri ise kargo firmaları ile gerçekleştirilen iletişimdir. Farklı kargo firmaları ile görüşmeler yaparak kargo işlemlerinin gönderilmesi sırasında ödenecek maliyetler hakkında bilgi sahibi olunabilir. Farklı kargo firmaları ile gerçekleştirilen görüşmeler sayesinde aylık gönderim maliyetleri hakkında bilgiler edinebilir ve toplu gönderimlerde daha uygun fiyatlı kargo gönderim ücretleri ile karşılaşabilirsiniz.

Kargo gönderim ücretlerinin düşürülebilmesi için farklı firmalarla görüşerek daha uygun maliyetli olan kargo firmalarını seçebilirsiniz. Ayrıca farklı firmalar ile görüştüğünüzde müşterilerin ihtiyaç duymuş olduğu kargo hizmetlerinin daha kaliteli şekilde sunulmasını da sağlayabilirsiniz. Kargo firmaları ile gerçekleştirilen anlaşmalar sırasında firmaların müşteriler tarafından tercih edilip edilmediğine de dikkat edilmesi gerekir. Müşteriler tarafından sık tercih edilen bir kargo firması ile çalışılması durumunda hem kargolar daha hızlı şekilde ulaştırılacak hem de müşterilerin satın alma işlemi sırasında yaşayacağı memnuniyet düzeyi artırılacaktır.

Bizi Google News Takip Etmeyi Unutmayın!

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir