Teknolistik

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. IOS 17 İncelemesi

IOS 17 İncelemesi

Ufuk Tezel Ufuk Tezel -
104 0
ios 17

IOS 17 İncelemesi

İster yeni iPhone 15 modellerinden birine yükseltme yapıyor olun, ister 5 yıllık iPhone XS’inizi elinizde tutun, iOS 17’yi bugün indirebilirsiniz. Apple en yeni iPhone işletim sistemini, yazılımın beta sürümlerini yayınlamadan önce Haziran ayında şirketin Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansı’nda tanıttı.

En yeni işletim sisteminin uyumlu cihazlara sahip çoğu kişiyi nasıl etkileyeceğini görmek için geçtiğimiz iki ay boyunca iOS 17’nin beta sürümlerini daha yeni bir iPhone 14 Pro ve daha eski bir iPhone XR üzerinde test ettim.

iOS 17, iOS 16’nın bıraktığı yerden görsel olarak devam ediyor. En büyük görsel değişiklik, iPhone’unuzu widget’lar, fotoğraflar ve özelleştirilebilir saatlerle dolu mini bir merkeze dönüştüren StandBy modu.

iOS 17, iPhone XS ve daha yeni modellerde çalışacak. Ancak yeni yazılım, hem eski hem de yeni iPhone’larda sorunsuz ve daha az külfetli deneyimler sunarken, bazı özellikler iPhone 14 Pro gibi daha yeni modellerde ön plana çıkıyor. Bu, eski bir iPhone’unuz varsa iOS 17’den kaçınmanız gerektiği anlamına gelmiyor. Örneğin StandBy modu XR’ımda çalıştı, ancak ekranın uyku zamanlayıcısı kapalıyken çalışması için ekranımı kilitlemem gerekiyor. StandBy moduna geçtikten kısa bir süre sonra ekran uyku moduna geçiyor.

StandBy modu ile işler değişiyor

Apple WWDC’de StandBy modunu duyurduğunda “acaba!” demiştik. StandBy modu son yıllardaki en sevdiğim yeni iPhone özelliği olmayı başardı.

Elbette, StandBy modunun iPhone’unuzu pahalı bir başucu saatine dönüştürdüğünü söyleyebilirsiniz, ancak onu sadece bir saat olarak kullanırsanız, çok fazla işlevselliği kaçırırsınız. Ekranınızdaki interaktif widget’lar hava durumunu kontrol etmeyi, en son manşetleri okumayı ve çok daha fazlasını kolaylaştırır. Ayrıca iPhone’unuzu cebinizden çıkarmadan bağlı akıllı hoparlörlerden çalan müziği değiştirebiliyorsunuz.

Bildirimler de ekranımda beliriyor ve iPhone’nun kilidini açmadan kolayca önizleye biliyorsunuz. Canlı Etkinlikler ve Bekleme modu bir arada kullanıldığında ise televizyonda Futbol maçını izlerken diğer maçların da skorunu takip edebiliyorsunuz.

StandBy modunun geliştirilmesi gereken yönleri var. Şu anda Bekleme moduyla kullanılabilecek sınırlı sayıda widget var ve Mail gibi e-posta widget’ları büyük ölçüde eksik. Bekleme modundan e-postanızı veya herhangi bir sosyal medya uygulamasını hızlıca kontrol edebilmek bu özelliğin kullanışlılığını artıracaktır. iOS 17 sürüm adayında daha fazla widget göremiyorum, ancak bir Mail widget’ı yine de son sürüme dahil edilebilir. Eğer yoksa, Apple bunu yakında bir güncellemeye dahil etmeli.

StandBy modu, iPhone 14 Pro gibi her zaman açık ekrana sahip iPhone’larda da en iyi şekilde çalışıyor. iPhone XR gibi iOS 17 uyumlu diğer iPhone’larda ise yalnızca ekranınız uyku moduna geçene kadar çalışacaktır.

Mesajlar için kendi çıkartmalarınızı oluşturun

iOS 16 ile Apple, bir fotoğrafın öznesini arka plandan kaldırarak size (çoğunlukla) temiz görünümlü kesik resimler sunma özelliğini tanıttı. Apple, iOS 17 ile bu kesikleri kullanarak kendi çıkartmalarınızı oluşturmanıza olanak tanıyor. Çıkartmalarınızı öne çıkarmak için çıkartmalarınıza beyaz bir çerçeve veya holografik filtre gibi farklı efektler ekleyebilirsiniz. Ayrıca Canlı fotoğraflardan animasyonlu çıkartmalar da oluşturabiliyorsunuz.

iOS 17 doğrulama kodu mesajlarını otomatik olarak silebilir

İki faktörlü doğrulama mesajları, bir hesap veya hizmette oturum açarken güvenliği artırmanın harika bir yoludur. Ancak bu konuda beni gerçekten rahatsız eden ne biliyor musunuz? Gelen kutularımı karıştıran tüm rastgele mesajlar ve e-postalar. Ancak bu artık bir sorun değil.

iOS 17 ile birlikte, Mesajlar ve Mail uygulamanız, kod ilgili alanı otomatik olarak doldurmak için kullanıldıktan sonra iki faktörlü doğrulama kodlarını otomatik olarak silebiliyor.

Kısayol iyileştirmeleri

Daha önce iPhone’umda hiç Kısayol kullanmamıştım. Bunları ayarlamak kafamı karıştırdı ve beni hayal kırıklığına uğrattı. Kestirmeler ana sayfası da gözümü korkutuyordu, bu yüzden kendimi kısayolların buna değmeyeceğine düşündüm. Ancak iOS 17 sayesinde bu düşüncem değişti ve şimdiden birkaç tanesini günlük hayatıma entegre ettim.

Yeni başlayanlar için Apple, Kısayollar ana sayfasını, Notlar’da yeni bir not oluşturmak gibi, uzun bir basışla kolayca ana sayfanıza ekleyebileceğiniz bir avuç önceden hazırlanmış olanı gösterecek şekilde değiştirdi. Yeni düzen o kadar göz korkutucu değil ve başkalarının Kısayollar’ın neler yapabileceğini görmesini kolaylaştıracaktır.

Kamera seviyesi oyunun kurallarını değiştiriyor

iOS 17’de, Kamera uygulamasında videolarınızı ve resimlerinizi düzeltebilmeniz için bir ekran seviyesi bulunuyor. Terazi ekranınızın ortasında ince beyaz bir çizgi olarak beliriyor ama düz olduğunda sarıya dönüyor. Stabil fotoğraflar çekmemize yardımcı oluyor ve fotoğraf çıktıları alınca düzleştirme ile uğraşmıyorsunuz.

Anımsatıcılar’da market listeleri

Reminders’ın yeni bir özelliği var: Ürünler, Ekmekler ve Tahıllar ve Ev eşyaları gibi başlıklarla bölümlere ayrılmış bir alışveriş listesi oluşturmanıza olanak tanıyor. Siz ürün ekledikçe uygulama bu bölümleri otomatik olarak oluşturuyor ve bunları uygun kategorilere ayırıyor. Uygulama, çoğu ünlü markaları bile tanıyor ve bunları da uygun şekilde sıralıyor.

En yeni iOS sürümü, en yeni modele sahip olmasanız bile iPhone’unuza pek çok işlevsel iyileştirme getiriyor. Değişikliklerin hepsi StandBy modu gibi büyük ve gösterişli değil, ancak çoğu anlamlı hissettiriyor.

Yeni işletim sistemi geldiğinde dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var: iPhone’unuzu iOS 17’ye güncellemeden önce, önlem olarak iPhone’unuzu yedeklemelisiniz. Ve iOS 17‘yi mümkün olan en kısa sürede indirmek cazip gelse de, diğer insanların iPhone’larıyla sorun yaşayıp yaşamadığını görmek ve cihazınızın güncellemeyi daha hızlı indirmesi için bir veya iki gün beklemek isteyebilirsiniz.

Daha fazla Apple haberi için, Apple’ın geçen hafta düzenlediği “Wonderlust” etkinliğinde duyurduğu iPhone 15 serisi ve çok daha fazlası da dahil olmak üzere her şeyi burada bulabilirsiniz.

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir