Teknolistik

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Kendi Evimde İnternet (WI-FI) Güvenliğimi Nasıl Sağlarım?

Kendi Evimde İnternet (WI-FI) Güvenliğimi Nasıl Sağlarım?

Hicran Yıldız Hicran Yıldız -
77 0
wi-fi

Evinizde Wi-Fi ağınıza bağlı kaç cihaz var? Dizüstü bilgisayarlar, yayın cihazları, yeni iPhone’lar, güvenlik kameraları ve akıllı hoparlörler derken, ağınıza her an bir düzine veya daha fazla cihazın bağlı olması mümkün.

Şimdi, bu cihazlardaki bilgileri (kredi kartı numaraları, banka kayıtları, oturum açma bilgileri, canlı kamera yayınları vs.) ve birisinin Wi-Fi ağınıza erişim sağlaması durumunda bu bilgilerin ne kadar erişilebilir olduğunu düşünün. Ağınız tehlikeye girerse kendinizi bilgisayar korsanlarından koruduğunuzdan emin olmak istersiniz.

Hiçbir şeyin bilgisayar korsanlığı girişimlerine karşı mutlak güvenliği garanti edemeyeceğini unutmayın, ancak aşağıdaki ipuçlarının herhangi birinin ağınızı ve verilerinizi tehlikeye atmasını zorlaştıracaktır.

Wi-Fi ağınızın güvenliğini nasıl sağlarsınız?

1. Yönlendiricinizi merkezi bir konuma yerleştirin.

Güçlü ağ güvenliği akıllı bir kurulumla başlar. Mümkünse yönlendiricinizi evinizin merkezine yerleştirin. Yönlendiriciler kablosuz sinyalleri her yöne gönderir, bu nedenle yönlendiricinizi stratejik olarak merkezi bir konuma yerleştirmek, bağlantınızın evinizin sınırları içinde kalmasına yardımcı olacaktır. Bonus olarak, muhtemelen en iyi bağlantı kalitesini de sağlayacaktır.

Örneğin, komşularınızın hemen sağınızda ve solunuzda olduğu bir apartman dairesinde internetiniz varsa, yönlendiricinizi ortak bir duvarın yanına yerleştirmek onlara doğru güçlü ve cazip bir sinyal gönderebilir. Bir apartman dairesinde olmasanız bile, iyi bir yönlendirici yan tarafa veya caddenin karşısına sinyal gönderebilir. Yönlendiricinizi merkezi bir konuma yerleştirmek, bu sinyallerin evinizin dışına ne kadar uzağa gittiğini azaltmaya yardımcı olacaktır.

2. Güçlü bir Wi-Fi şifresi oluşturun ve sık sık değiştirin.

Bunu söylemeye gerek yok, ancak yine de önemini vurgulamak için ele alacağım. Wi-Fi ağınız için benzersiz bir parola oluşturmak, güvenli bir bağlantı sağlamak için çok önemlidir. Birinin adı, doğum günü, telefon numarası veya diğer yaygın bilgiler gibi kolayca tahmin edilebilecek parola veya ifadelerden kaçının. Basit Wi-Fi şifreleri hatırlamayı kolaylaştırırken, başkalarının bunları bulmasını da kolaylaştırır.

3. Varsayılan yönlendirici oturum açma kimlik bilgilerini değiştirin.

Wi-Fi ağınızı parola ile korumaya benzer şekilde, herhangi birinin yönlendirici ayarlarınıza doğrudan erişmesini de engellemek isteyeceksiniz.

Bunu yapmak için, yönlendiricinizin yönetici adını ve şifresini değiştirin. Yönlendiricinizin IP adresini URL çubuğuna yazarak ayarlarına giriş yapabilirsiniz, ancak çoğu yönlendirici ve sağlayıcı aynı ayarlara ve bilgilere erişmenizi sağlayan bir uygulamaya sahiptir.

4. Güvenlik duvarını ve Wi-Fi şifrelemesini açın.

Çoğu yönlendiricide dışarıdan bilgisayar korsanlığını önlemek için bir güvenlik duvarı ve yönlendiriciniz ile bağlı cihazlar arasında gidip gelen verilerin gizlice dinlenmesini önlemek için Wi-Fi şifrelemesi bulunur. Her ikisi de genellikle varsayılan olarak etkindir, ancak açık olduklarından emin olmak için kontrol etmek isteyeceksiniz.

Artık yönlendirici ayarlarınıza nasıl giriş yapacağınızı bildiğinize göre, güvenlik duvarı ve Wi-Fi şifrelemesinin etkin olup olmadığını kontrol edin. Herhangi bir nedenle kapalıysa, açın.

5. Bir misafir ağı oluşturun.

“Wi-Fi şifresini alabilir miyim?” şüphesiz tüm ev sahiplerinin duyduğu bir şeydir. Ana ev ağınıza erişimi paylaşmadan önce, ziyaretçiler için ayrı bir misafir ağı oluşturmayı düşünün. Misafirlerinizin ana Wi-Fi bağlantınızla haince bir girişimde bulunacaklarını söylemiyorum, ancak cihazları veya ağınıza bağlıyken indirdikleri herhangi bir şey, farkında olmadan ağınızı hedef alan kötü amaçlı yazılım veya virüslerle enfekte olabilir.

6. Bir VPN kullanın.

İyi bir VPN kullanmak için birkaç neden vardır ve ağ güvenliği bunlardan biridir. Sanal bir özel ağ, tarama verileri de dahil olmak üzere IP adresinizi ve Wi-Fi etkinliğinizi gizler.

VPN’ler muhtemelen genel bir ağa bağlandıklarında daha kullanışlıdır, ancak yine de ev ağınıza bir güvenlik ve gizlilik düzeyi ekleyebilirler. Bazı VPN’ler diğerlerinden daha iyidir, ancak her şeyde olduğu gibi, genellikle ödediğinizin karşılığını alırsınız. Ücretsiz VPN hizmetleri mevcuttur, ancak biraz daha fazla ödeme yapmak (ayda sadece birkaç dolar) çok daha iyi, daha güvenli bir hizmet sunacaktır.

7. Yönlendiricinizi ve cihazlarınızı güncel tutun.

Yazılım güncellemeleri her zaman en çok çevrimiçi olmanız gereken zamanlarda ortaya çıkıyor gibi görünüyor. Can sıkıcı olsalar da bir amaçları vardır ve genellikle güvenlik güncellemelerini içerirler. Şirketler potansiyel veya maruz kalınan güvenlik açıklarının farkına vardıklarında, riski en aza indirmek veya ortadan kaldırmak için güncellemeler ve yamalar yayınlarlar. Bunları indirmek güvenliğinizi daha fazla arttıracak adımlardan biri olucaktır.

Yönlendiricinizi ve bağlı cihazlarınızı en son güncellemelerle güncel tutmak, bilinen kötü amaçlı yazılımlara ve bilgisayar korsanlığı girişimlerine karşı en iyi korumaya sahip olmanıza yardımcı olacaktır. Yönlendiricinizi mümkünse yönetici ayarlarından otomatik olarak güncellenecek şekilde ayarlayın ve yönlendiricinizin güncel olduğundan emin olmak için düzenli olarak kontrol edin.

8. Uzaktan yönlendirici erişimini devre dışı bırakın.

Uzaktan yönlendirici erişimi, Wi-Fi ağınıza doğrudan bağlı olmayan herkesin yönlendirici ayarlarına erişmesini sağlar. Evden uzaktayken yönlendiricinize erişmeniz gerekmedikçe (örneğin, bir çocuğun bağlı cihazının yapılandırmasını kontrol etmek veya değiştirmek için), uzaktan erişimi etkinleştirmek için hiçbir neden olmamalıdır.

Yönlendiricinin yönetici ayarları altında uzaktan erişimi devre dışı bırakabilirsiniz. Diğer güvenlik önlemlerinin aksine, devre dışı bırakılmış uzaktan yönlendirici erişimi varsayılan olmayabilir.

9. Bağlı cihazları doğrulayın.

Ağınıza bağlı cihazları sık sık inceleyin ve ne olduklarını bildiğinizi doğrulayın. Şüpheli görünen bir şey varsa, bağlantısını kesin ve Wi-Fi şifrenizi değiştirin. Şifrenizi değiştirdikten sonra, önceden bağlanmış tüm cihazlarınızı yeniden bağlamanız gerekecektir, ancak ağınızı kullanma yetkisi olmayan tüm kullanıcılar veya cihazlar önyükleme alacaktır.

Bazı cihazlar, özellikle de belirsiz IoT cihazları, hemen tanıyamayacağınız rastgele sayı ve harflerden oluşan garip varsayılan adlara sahip olabilir. Bağlı cihazlarınızı incelerken böyle bir şeyle karşılaşırsanız, bağlantılarını kesin. Daha sonra, robot elektrikli süpürgenizi telefonunuzdan başlatamadığınızda, bunun ne olduğunu anlayacaksınız.

10. Bir WPA3 yönlendiriciye yükseltin.

WPA3, yönlendiriciler için en son güvenlik protokolüdür. Tüm yeni yönlendiriciler WPA3 ile donatılmış olmalıdır, bu nedenle yeni bir yönlendirici satın alırsanız endişelenmenize gerek yoktur. Ancak, birçok kişi yönlendiricilerini doğrudan sağlayıcıdan kiralamaktadır ve bu da en güncel ekipmanı içermeyebilir.

Daha Fazla Teknoloji haberleri okumak için diğer yazılarımıza bakabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir