Teknolistik

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sosyal Medya
  4. »
  5. Spotify Aylık Dinleyici Sayısı Neye Göre Belirlenir?

Spotify Aylık Dinleyici Sayısı Neye Göre Belirlenir?

Volkan Volkan -
275 0

Spotify Aylık Dinleyici Sayısı Neye Göre Belirlenir?

Spotify aylık dinleyici sayısı Spotify kullanan kullanıcılar tarafından araştırılan bir konudur. Sanatçıların kendine ait parçalarını veya podcast’lerini paylaşma şansı yakaladıkları Spotify, son yılların en sevilen müzik dinleme platformlarından biridir. Müzisyenlerin belirli bir dinleyici kitlesine yapmalarına imkan tanıyan bu platformu, müzisyenlerin aylık dinleyici kitlelerine rapor olarak ulaşmalarına imkan sağlar. Spotify aylık dinleyicilerin güncellenmesi ya da belirlenmesi esnasında dikkat ettiği etkenler olduğunu dile getirmektedir.

Spotify Dinlenme Sayısı Neden ve Kimin İçin Önemli?

Spotify aylık dinleyici sayısı platform üzerinden büyük parçalarının paylaşımını yapan müzisyenler için oldukça önemlidir. Yalnızca dinleyiciler tarafından değil, sanatçılar tarafından da kullanılan bir platform olan Spotify, özellikle müzisyenler adına oldukça bir yere sahiptir. Sanatçılar kendilerine ait parçaları Spotify’a ekler, dinleyiciler ise sevdiğin sanatçıların şarkılarını dinler. Eğer sevdiğiniz bir sanatçının şarkılarını Spotify üzerinden dinliyorsanız bu durum sanatçıya destek olduğunuz anlamına gelir.

Bir sanatçının Spotify’da yaptığı paylaşımlarına ilgi gösteren kitlenin genişliği ne kariyeri için oldukça önemlidir. Özetle, Spotify dinlenme sayısı; bir sanatçının ne kadar büyük bir izlenim yarattığını gösteren bir semboldür.

Spotify

Spotify üzerinden paylaşım yapan sanatçıların dinlenme miktarı Spotify yönetimi tarafından belirlenir. Bu sayılar aylık olarak güncellenir. Uygulamadan yararlanan şarkıcıların popülerlik durumunu kontrol etmeleri amacıyla oldukça önemli bir kriterdir. Genellikle sanatçı şarkılarının ne kadar geniş bir kitle tarafından dinlendiğini herkes tarafından görülmesine dair onay sağlar. Fakat bazı sanatçılar dinlenme sayılarını kapatır ve tamamen kendilerini özel hale getirir.

Spotify Aylık Dinleyici Güncellenme Zamanı

Spotify aylık dinleyici sayısı belirleme UTC saat dilimlerine göre gerçekleşir. Dolayısıyla Türkiye saati ile 03.00’da yayınlanan bir parça, UTC’ye karşılık olarak 00.00 saat diliminde görülür. Dolayısıyla parçanın verilerini yayınladığı gün değil, önceki gün için görmek mümkündür. İstatistikler en son bir önceki günün istatistiklerini içerecek şekilde belirlenir. Son güne ait istatistiklerin hemen görülmesi mümkün değildir.

Sanatçılar tarafından paylaşılan şarkılar ilk 7 gün boyunca canlı dinlenme miktarı üzerinden analiz edilir. Canlı dinlenme miktarı ise her 2 saniyede bir yenilenmek adına analiz edilir.

Spotify Dinleyici Sayısı Hesabı Nasıl Yapılır?

Keyifli bir müzik deneyimi yaşamak isteyen kullanıcılar tarafından büyük bir ilgi gören Spotify, kısa süre içerisinde çok büyük bir popülerlik kazanmıştır. Müzik ve podcast dinlemek amacı ile tercih edilen bu uygulama için yalnızca dinleyiciler tarafından tercih edilmez. Spotify, müzisyenler adına da çok önemli bir kullanıma sahiptir.

Spotify

Sanatçılar Spotify üzerinden yaptıkları paylaşımlar yani parçalar ve parçalarına gelen tepkiler ile gelir elde etme şansına sahip olurlar. Diğer sosyal medya platformları gibi yorum ya da beğeni sistemiyle çalışmayan Spotfiy, dinlenme sayısı üzerinden analizler gerçekleştirir. Bu sebeple Spotify’da aylık dinleyici sayısının belirlenmesi  Spotify üzerinden gelir elde etmek isteyen sanatçılar tarafından en sık araştırılan konuların başında gelir.

Spotify dinlenme sayısını hesaplarken çeşitli etkenleri göz önünde tutar. Bunun yanı sıra parçalarınızı ilgi gösteren kitleleri de dinleyiciler, aylık dinleyiciler ve takipçiler olmak üzere 3 grupta sınıflandırır. 28 günlük aralıklar ile aylık dinleyici miktarı üzerinden hesaplama yapan Spotify yönetimi, Spotify üzerinde ne kadar popüler bir sanatçı olduğunuza dair izlenim sağlar.

Spotify Aylık Dinleyici Arttırılabilir mi?

Spotify şarkıların dinlenme sayısı ve yayınlanan müziklerin dinlenme sayısı olmak üzere 2 farklı sınıfta dinlenme sayılarını hesap eder. Kullanıcıların minimum 30 saniye boyunca dinledikleri şarkılar şarkının dinlenme sayısına katkıda bulunur. Yayınlanan albümdeki tüm şarkıların dinlenmesi ise yayınlanan müziklerin dinlenme sayısını artırır.

Eğer bir ay içerisinde hesabınız üzerinden ya da herhangi bir çalma listenizden şarkınıza ulaşan, en az 30 saniye boyunca dinleme yapan kişiler varsa bu kişiler sizin aylık dinleyici kitlenize dahil edilir.

Spotify aylık dinleyici sayısını arttıran etmenler sorusuna da bu şekilde yanıt vermek mümkündür. Bulunduğunuz çalma listelerini artırmak ya da diğer sosyal medya platformları üzerinde kendinize dair başarılı bir reklam projesi yürütmek Spotify aylık dinleyici sayınızı arttırma konusunda size yardımcı olabilir. Dolayısıyla herhangi bir yol ya da yöntem ve parçalarını da ulaşan ve sizlerin dinleyicisi olan kişiler sizlere destek verir. Hesabınızın daha görünür hale gelmesine ve dinlenen ve sanatçı olmamıza yardım eder.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir