Teknolistik

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sosyal Medya
  4. »
  5. Telegram ve WhatsApp Arasındaki Fark Nedir?

Telegram ve WhatsApp Arasındaki Fark Nedir?

Ufuk Tezel Ufuk Tezel -
109 0

Telegram ve WhatsApp arasındaki fark uygulamayı kullanmak isteyen kişiler tarafından merak edilen bir konudur. Hem Telegram hem de WhatsApp uzun yıllardır kullanılan mesajlaşma uygulamalarıdır. Her iki uygulamanın farklı özelliklere sahip olması nedeniyle iki uygulamadan birisini seçecek olan kişiler hangi uygulamanın daha avantajlı olduğu hakkında derinlemesine bir araştırmaya koyulurlar.

Tek Bir Cihazda Kullanılmaları

Telegram ve WhatsApp arasındaki fark incelendiğinde dikkat çeken ilk nokta iki uygulamanın sahip oldukları farklı özelliklerdir. WhatsApp uygulamasını sadece bir cihazda kullanabilmek mümkünken Telegram da böyle bir sorumluluk yoktur. Telegram ’da açmış olduğunuz üyelik sayesinde hesabınızı birden fazla cihazda açabilir bu sayede de herhangi bir problem yaşamadan tüm cihazlarınızla uyumlu şekilde Telegramı kullanabilme şansına sahip olabilirsiniz. WhatsApp sunmuş olduğu güvenlik önlemleri nedeniyle uygulamanın eş zamanlı olarak sadece bir cihazda kullanılabilmesine izin vermektedir.

Telegram‘da ise böyle bir zorunluluk bulunmadığından hesabınızı birden fazla cihazda aynı anda açarak mesajlaşma ve konuşma şansına sahip olabilmek mümkündür. Uygulamaların cihazlarda kullanılabilmelerine ek olarak mesaj gönderimleri ile de ilgili bazı farklar bulunur. WhatsApp gönderilen mesajların belirli süreler içerisinde silinmesine olanak sağlar. WhatsApp’tan göndermiş olduğunuz bir mesajı herkesten sil seçeneğine tıklayarak kısa süre içerisinde silebilmeniz mümkündür. Ancak herkesten sil seçeneğinden faydalanabilmek için belirli bir süre vardır ve bu süreyi aşmanız durumunda mesajlarınızın silinmesi mümkün değildir. Telegram ise bu noktada WhatsApp’tan ayrılır ve gönderilen mesajların belirli bir süre olmadan silinebilmesine olanak sağlar. Telegramdan göndermiş olduğunuz mesajları istediğiniz zaman silebilme şansına sahip olursunuz. Bu sayede göndermiş olduğunuz bir mesajı bir gün, iki gün hatta bir hafta dahi geçse silebilirsiniz.

Süreli Mesajlar

Telegram ve WhatsApp arasındaki fark mesaj gönderim süreleri ile de kendini gösterir. WhatsApp’ta mesaj gönderebilmek için bir zamanlayıcı seçeneği yoktur. Telegram bu noktada WhatsApp’tan ayrılır ve zamanlama seçeneğinin kullanılması sayesinde zamanlı şekilde mesajların gönderilebilmesini sağlar. Telegramı kullanan kişiler mesajlarını yazdıktan sonra gönderim süresini belirleyebilir bu sayede de mesajları belirlemiş oldukları sürede karşı tarafa iletilir. Ancak WhatsApp tarafından sunulan böyle bir seçenek bulunmadığında ileri tarihli mesaj gönderimi mümkün değildir. WhatsApp ve Telegram sahip oldukları özellikler sayesinde tüm dünyada milyonlarca kişi tarafından kullanılmaya devam eden uygulamalardır. Sürekli olarak kendilerini yenileyen bu uygulamalar gelişmiş özellikleri sayesinde kullanıcılarının favorisi olmaya devam etmektedir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir