Teknolistik

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Güncel
 4. »
 5. WordPress CloudFlare Kurulumu ve Ayarları Nasıl Yapılır?

WordPress CloudFlare Kurulumu ve Ayarları Nasıl Yapılır?

Volkan Volkan -
117 0

WordPress CloudFlare Kurulumu ve Ayarları Nasıl Yapılır?

WordPress CloudFlare kurulumu sayesinde web sitenizin daha hızlı yüklenmesini sağlayabilirsiniz. Web sitelerinin birkaç saniye geç yüklenmesi durumunda siteyi terk eden kişilerin sayısı artış gösterdiğinden web sitenizin olabildiğince hızlanmasını sağlamanız gerekir.

Cloudflare Nedir?

CloudFlare web sitesini yüklenme her zaman artırılması için kullanılan programa verilen addır. Kullanıma sunulan web siteleri dünyanın pek çok noktasından ziyaret edilir. Dünyanın farklı noktalarından web sitenizin ziyaret edilmesini istediğiniz durumda web sitenizi sunucusuna bir istek gönderilir. Bu isteğin gönderilmesi ve web sitesinin yüklenmesi arasında geçen süre web sitenizin daha fazla kişi tarafından ziyaret edilip edilmeyeceğini belirler.

Web sitelerini ziyaret etmek isteyen kişiler sitenin 2 saniye geç yüklenen web sayfalarını terk ettiği görülmektedir. Web sitelerinin daha hızlı şekilde yüklenebilmesi için CloudFlare kullanıma gerekir. Web sitelerinin daha hızlı şekilde yüklenebilmesi sağlayan bu araç sayesinde web sitesinin çeşitli saldırılara karşı korunabilmesi de mümkün olacaktır.

Cloudflare Faydaları Nelerdir?

WordPress CloudFlare kurulumu sayesinde web sitenizin pek çok avantaja sahip olmasını sağlayabilirsiniz. WordPress CloudFlare kullanımı sayesinde web sitenizin elde edeceği avantajlar şu şekilde sıralanabilir:

 • CloudFlare kullanılması sayesinde web sitelerinin daha hızlı şekilde yüklendiği bilinir
 • Web sitelerini daha hızlı şekilde yüklenmesi sayesinde ziyaretçilerin bekleme süresinin minimuma indirilmesi sağlanır
 • Kullanılan bu araç sayesinde aynı zamanda sitenin korunabilmesi de mümkün olacaktır. Gerçekleştirilen güvenlik ayarları ve bu ayarların özelleştirilmesi sayesinde web sitenizin daha güçlü olmasını sağlayabilirsiniz
 • SSL sertifikasını da kullanabileceğiniz bu araç sayesinde web sitelerinizin verilerinin korunmasını sağlayabilirsiniz
 • CloudFlare aynı zamanda otomatik optimizasyon sağlar bu sayede de WordPress sitesinin performansının olumlu yönde arttırılmasına olanak verir
 • Web sitesinin performansından artması demek web sitesi içerisinde yer alan görüntülerin otomatik olarak boyutlandırılması ve önbellekten geçirilmesi demektir

WordPress CloudFlare

Cloudflare Hesabının Oluşturulması

WordPress CloudFlare kurulumu oldukça basittir. WordPress paketleri içerisinde yer alan bu aracın kurulumunu gerçekleştirilmesi sayesinde web sitesinin hem daha güvenli olması hem de daha hızlı şekilde yüklenebilmesi sağlanır. Bu aracın kullanılabilmesi için yapılması gerekenler ilk şey CloudFlare hesabının oluşturulmasıdır.

Hesabını oluşturabilmesi için e-mail ve şifrenin belirlenmesi gerekir. Şifrenin belirlenmesinin ardından WordPress site url’sinin kullanılabilir halde olduğuna da emin olmak gerekir. WordPress sitesinin linkinin hazırlanması ve hesabın oluşturulması sayesinde web sitenizde kullanılabilecek bir CloudFlare hesabına sahip olabilirsiniz.

Hesabın oluşturulmasına ardından CloudFlare paneline gitmeniz ve buraya site ekle düğmesine tıklayarak WordPress sitesinin url’sine eklemeniz gerekir. Url’nin eklenmesinin ardından site içerisinde kullanılacak planın seçilmesi gerekir. Bu plan içerisinde ücretsiz versiyonlar bulunabildiği gibi pro veya business planlara da yer verilmiştir.

Domain Adının Kontrol Edilmesi

CloudFlare kurulumunu gerçekleştirebilmesi için sıradaki adım ise domain ve alt domain’lerin etkinleştirilmesidir. CloudFlare paneline girdikten sonra DNS sekmesine tıklamanız ve DNS yönetimi bölümünün altında yer alan değerleri kopyalamanız gerekir.

 • DNS sekmesinin altında yer alan değerlerin kopyalanmasının ardından hosting kontrol paneline gidilmesi ve kontrol paneli içerisinde sunucuların ayrıntılarının incelenmesi gerekir.
 • Kontrol panelinden alt sunucularını değiştir bölümünün altında yer alan iki değerin CloudFlare panelinde yer alan değerler ile değiştirilmesi ve ardından verilerin kaydedilmesi gerekir
 • Verilerin kaydedilmesinin ardından CloudFlare sayfasına dönüş yaparak bitti seçeneğine tıklamanız gerekir
 • Bu işlemleri gerçekleştirmenizin ardından dns’nin 72 saate kadar kullanıma hazır hale getirilmesi için süreye ihtiyaç duyulabilir
 • Domain ve alt domain’lerin yazılmasını ardından https ayarlarının yapılması gerekir. Https ayarlarının yapılabilmesi için CloudFlare panelinde yer alan SSL sekmesine tıklanması ve tam SSL veya esnek SSL içerisinden birini seçilmesi gerekir
 • Seçimini yaptıktan sonra Edge sertigicates sekmesine gitmeniz ve her zaman https kullan seçeneği aktif hale getirmeniz gerekir.

Eklenti Ayarlarının Yapılması

WordPress CloudFlare kurulumu işleminin gerçekleştirilebilmesi için yapılması gereken bir diğer adım ise form sekmesi içerisinde yer alan varsayılan ayarların güncellenmesidir.

 • Ayarlar sekmesine girildiğinde pro hesaba sahip olan kişiler görsel optimizasyonlarında gerçekleştirebilir
 • Ayrıca ayarlar sekmesinden güvenlik seviyesini medium olarak değiştirebilir ve otomatik https seçeneğini aktif hale getirebilirsiniz

Yukarıda anlatılan adımları doğru şekilde uyguladığınız takdirde WordPress için ihtiyaç duymuş olduğunuz CloudFlare kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz .

Bizi Google News Takip Etmeyi Unutmayın

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir