Teknolistik

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Teknoloji
 4. »
 5. Android Telefonunuzda Ekran Kaydı Nasıl Alınır?

Android Telefonunuzda Ekran Kaydı Nasıl Alınır?

Ekran kaydı işlemi, birkaç ince ayarla, cihazlar kendi arasında büyük ölçüde aynıdır. Hızlı ayar seçeneklerinizi görüntülemek için ekranın üst kısmından bildirim sekmesini aşağı çekin. Ekran Kaydedici simgesine dokunun ve cihazın ekranı kaydetmesi için izin verin. Seslerin ve ekran dokunuşlarının kaydedilmesini isteyip istemediğinizi belirleyin.

Ufuk Tezel Ufuk Tezel -
110 3

Ekran kaydı işlemi kullanacağımız Android cihazlar genellikle büyük ölçüde aynıdır. Hızlı ayar seçeneklerinizi görüntülemek için ekranın üst kısmından bildirim sekmesini aşağı çekin. Ekran Kaydedici simgesine dokunun ve cihazın ekranı kaydetmesi için izin verin. Seslerin ve ekran dokunuşlarının kaydedilmesini isteyip istemediğinizi belirleyin.

Kaydı başlat butonuna dokunun; ekranda bir araç çubuğu görünmeden ve kayıt başlamadan önce bir geri sayım başlayacaktır. Samsung cihazınız varsa, ekranda çizim yapabileceğiniz, ön kameranızı açabileceğiniz ve kaydı duraklatabileceğiniz bir araç çubuğu açılır. Bir kayıt durdurulduğunda, video telefonunuzun medya depolama alanına kaydedilir.

Android’in Ekran Kaydedicisi ile Video Yakalama

telefon ekran kaydı alma

Bilgisayarınızda ekranı kaydetmeniz gerekiyorsa, Windows’ta Oyun Çubuğu ve Ekran Alıntısı Aracı, macOS’ta ise ekran görüntüsü aracı vardır. Apple’ın mobil cihazlarında Ekran Kaydı aracı var, peki ya Android?

Google’ın mobil işletim sistemi için resmi bir ekran kaydedici Android 11 ile hayatımıza giriş yaptı, ancak Samsung, LG ve OnePlus’ın bazı cihazları Android 9’dan (Pie) bu yana özelliğin kendi sürümlerine sahip. Daha eski cihazlara sahip olanlar veya bu uygulamayı kullanmak istemez iseniz üçüncü taraf bir uygulamaya başvurabilirsiniz.

Google Play Oyunlarıyla Oynanışı Kaydedin

Eğer oyun kaydetmek istiyorsanız, Google Play Games stabil ve ücretsiz bir seçenektir. Ekranınızı kaydetmenize, ekran görüntüsü almanıza, FPS’nizi izlemenize ve daha fazlasına olanak tanır. Uygulamayı açın ve uyumlu bir oyun seçin – bunlar Ana Sayfa sekmesindeki oyunlardan herhangi biri veya daha önce indirdiğiniz bir oyun olabilir.

Ekranın üst kısmından aşağı doğru kaydırdığınızda bir oyun kumandası düğmesi görürseniz oyunu kaydetme özelliğine sahip olduğunuzu anlarsınız. Oyun kumandası simgesine dokunun, ardından etkinleştirmek istediğiniz kısayol simgelerine dokunun.

Oyunu kaydetmek için, simgeyi kısayol menüsüne eklemek üzere Kayıt kısayoluna dokunun. Çekime başlamak istediğinizde ekranın yan tarafındaki oka dokunun ve Kayıt seçeneğini seçin. Ses kaydetmek isteyip istemediğinizi ayarlayın, ardından kayda başlamak için Başlat ve Şimdi başlat’ı seçin. Kaydı durdurmak ve klibi telefonunuza kaydetmek için Kayıt düğmesine tekrar dokunun.

Üçüncü Taraf Uygulamalarla Ekran Kaydı Alma

Android‘in eski bir sürümünü çalıştıran bir telefonunuz varsa veya Google’ın yerleşik seçeneklerinden daha fazlasını yapabilen bir araca ihtiyacınız varsa, Play Store’da birçok üçüncü taraf uygulaması vardır. İşte telefon ekran kaydetme için daha popüler seçeneklerden bazıları:

ADV Screen Recorder, ekranınızdaki herhangi bir etkinliği kaydetmenize, videoyu duraklatmanıza, öne bakan bir kamera görünümü eklemenize, ekran dokunuşlarını göstermenize ve ekranda çizim yapmanıza olanak tanıyan ücretsiz bir seçenektir. Uygulama ayrıca size çözünürlüğü, bit hızını, kare hızını, video yönünü ve mikrofon ayarlarını değiştirme olanağı sunar.

AZ Screen Recorder, video çekmenize (ve duraklatmanıza), ekran görüntüleri yakalamanıza ve canlı bir video başlatmanıza olanak tanıyan ücretsiz, reklam destekli bir uygulamadır. Uygulama telefonun bildirim kısmından ve kaplama düğmesinden kontrol edilebilir. Ayrıca çözünürlüğü, kare hızını, bit hızını, cihaz yönünü, zaman atlamasını ve sesi yapılandırabilirsiniz.

İlgili Yazılar

3 Yorum

 1. Alper - -

  Vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederiz gerçekten çok faydalı

 2. Mikail Kahraman - -

  Ben üç parmağımı yukarıdan aşağı çekiyor ekran kaydını alıyorum. Bildirimlerin oradan da oluyor, erişimden de oluyor. En kolayı pratiği üç parmak bence.

 3. Mert - -

  Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler hocam takipteyiz sizleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir