Teknolistik

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Samsung’dan Oyun Monitörü: Odyssey OLED G9

Samsung’dan Oyun Monitörü: Odyssey OLED G9

Ufuk Tezel Ufuk Tezel -
296 0
Odyssey OLED G9

Samsung Odyssey OLED G9

Tam da PC oyun monitörlerinin daha destansı olamayacağını düşünürken, yeni Samsung Odyssey OLED G9 ortaya çıktı. Bu 49 inçlik ultra geniş canavar, şimdiye kadar kullandığım görsel olarak en çarpıcı oyun paneli olabilir, ancak fiyatı kesinlikle biraz sizi üzebilir.

Samsung Odyssey OLED G9 ‘un sadece konsol oyunları için mükemmel bir seçim olmadığını belirtmek istiyorum. Elbette, HDMI 2.1 bağlantısı var, bu yüzden teknik olarak PS5 için en iyi monitörlerden biri olarak çalışacaktır, ancak 32:9 en boy oranı bu konsollar için sorunludur ve 240Hz yenileme, şu anda hiçbir konsol 120Hz’in ötesine geçmediğinde aynı şekilde gereksizdir.

Çoğu PC Oyunlarıı için muhtemelen DisplayPort arayüzünü kullanmak isteyeceksiniz. Bu monitörün en iyi oyun monitörlerinden biri olması hedeflendiği için muhtemelen sorun yok ama yine de tek bir kabloyla dizüstü bilgisayar bağlama ve şarj etme seçeneğinin olması güzel olurdu.

Bir diğer önemli özellik ise akıllı hub. Samsung TV Plus kısmı tüm olağan akış hizmetlerini destekliyor ve doğrudan Netflix, Prime Video ve Disney Plus’a geçmek için kısayollara sahip bir IR uzaktan kumandası içeriyor. Tek sorun, yine TV içeriğinin 32:9 panel boyutuna pek uygun olmaması. En iyi oyun TV’lerinden birinde izleyeceğiniz çoğu içerik 16:9’dur, yani ekranın yalnızca yarısı kullanılır. Uzun metrajlı filmler bile genellikle en fazla 2,35:1’e ulaşır, bu nedenle sağda solda büyük siyah çubuklarla baş başa kalırsınız.

Aslında tek sorun bu değil. Arayüz biraz yavaş ve hantal ve görüntü kalitesi için çeşitli kontrolleri birden fazla menüde çoğaltan oldukça kafa karıştırıcı bir OSD menüsü ile birleştiğinde, kullanım kolaylığı tam olarak birinci sınıf değil. Girişleri değiştirmek veya parlaklığı ayarlamak gibi basit şeyleri yapmak biraz zorlayabilir.

Buna benzer panel performansını daha önce Alienware 34 AW3423DWF’de ve yakın zamanda LG UltraGear 45GR95QE’de görmüştüm. Bunlardan ilki aynı Samsung QD-OLED teknolojisini kullanıyor ve tıpkı bu Odyssey OLED G9 gibi parlak bir kaplamaya sahip. Aradaki fark ölçek. Alienware 34 inçlik boyutuyla pek de küçük sayılmaz. Ancak yine de bu 49 inçlik canavarın görüş alanını dolduran genişliğinin yanında cılız kalıyor.

Bu tür ultra geniş monitörlerin biraz hile olduğunu düşünmek cazip gelebilir. TV ve film izlemek için kesinlikle öyle. Ama oyun oynamak için? Oyun için, sürükleyicilik seviyeleri haritanın dışında. Dahası, bu Samsung QD-OLED teknolojisi gerçekten de rakiplerinin çoğundan üstün. Uzun lafın kısası, mevcut tüm OLED oyun monitörleri ya LG ya da Samsung panel teknolojisini kullanıyor ve genellikle LG panelli monitörler için çok fazla bahane üretmeniz gerekiyor.

Tam ekran parlaklığı söz konusu olduğunda sınırlı olabilirler ve ABL’ler veya otomatik parlaklık sınırlayıcıları ile ilgili can sıkıcı ve dikkat dağıtıcı sorunlardan muzdariptirler, bu da onları en iyi oyun bilgisayarlarıyla kullanım için uygun hale getirmez.

Samsung, OLED G9 için tam ekran parlaklığını 250 nit olarak belirledi ve bundan çok daha güçlü bir his veriyor. Ayrıca bir tarayıcı penceresi açtığınızda o sinir bozucu parlaklık düşüşlerinden hiçbirini yapmıyor veya bazı LG panelleri gibi daha parlak oyun sahnelerinde donuk görünmüyor. Her zaman oldukça güçlü görünüyor.

Sonra Cyberpunk 2077 gibi HDR özellikli bir oyunu çalıştırıyorsunuz ve bu şey aklınızı başınızdan alıyor. HDR performansı destansı, mükemmel piksel başına aydınlatma kontrolü ve olağanüstü kontrast ile aynı anda çok fazla cızırtı var, ikincisi parlak panel kaplamasıyla artırıldı. HDR oyun deneyimi yıllardır konuşuluyor ancak genellikle hayal kırıklığı yaratıyor. Ancak bu monitörle, tüm yaygaranın ne hakkında olduğunu görebilirsiniz. HDR’ın her zaman olması gereken şey buydu.

Odyssey OLED G9 , 0,03 ms tepki ve 240 Hz yenileme ile olağanüstü derecede hızlı. Basitçe söylemek gerekirse, elinizin altında en iyi grafik kartlarından birine sahipseniz, bu monitörde yanıt ve gecikme vs. gibi sorunlar olmayacaktır. Dürüst olmak gerekirse, bu monitörden en iyi şekilde yararlanmak için kesinlikle bir ekran kartına ihtiyacınız olacak.

Samsung Türkiye mağazasında ürünü incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Odyssey OLED G9 performansla ilgili geriye kalan tek soru işareti OLED teknolojisinin ve özellikle Samsung’un OLED panel teknolojisinin uzun vadeli dayanıklılığıyla ilgili. Ortaya çıkan tüm bu OLED oyun monitörleri, geleceğin ne getireceğini gerçekten bilmek için muhtemelen biraz fazla yeni. Yanma ve görüntü tutma bir sorun olacak mı? Bunu söylemek zor. Samsung yanmayı önlemek için çeşitli teknolojiler kullanıyor ve bu monitör tam üç yıllık garantiyle geliyor, yani en azından bu süre boyunca güvence altındasınız.

Daha Fazla Teknoloji haberleri okumak için diğer yazılarımıza bakabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir