Teknolistik

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Sosyal Medya
 4. »
 5. Sosyal Medya Yönetimi Nedir? Nasıl Para Kazanılır?

Sosyal Medya Yönetimi Nedir? Nasıl Para Kazanılır?

Buse Türkoğlu Buse Türkoğlu -
250 0

Sosyal Medya Yönetimi Nedir? Nasıl Para Kazanılır?

Sosyal medya yönetimi nedir? Nasıl para kazanılır? Özellikle internetten para kazanma ve markaların Sosyal medya bölümüne zaman ayırması ile birlikte bu sorular sıkça sorulan sorular arasına girmeye başladı.

İnternet çağında olduğumuzu da göz önünde bulunduracak olursak. Sosyal medya yönetimi yapmak, sosyal medya hesaplarına özen göstermek ve kullanıcılara uygun içerikler üretmek. Marka bilinirliği ve potansiyel müşterilere ulaşmak için oldukça önemlidir.

Sosyal medya yönetimi nedir? Konusuna kısaca değinmek gerekirse; Markaların, küçük veya büyük işletmelerin sosyal medya hesaplarını yönetme durumunda kimi zaman içerik üreticilerin bile sosyal medya hesaplarını yönetme durumuna sosyal medya yönetimi denilmekte.

Sosyal medya yönetimi yapan kişiler çalıştıkları sosyal medya isimlerini istatistiksel olarak yükseltmeyi hedeflemektedir.

Sosyal Medya Yönetimi ile Nasıl Para Kazanılır?

Sosyal medya yönetimi nedir

Sosyal medya yönetimi nedir? Sosyal medya yönetimi ile nasıl para kazanılır? Özellikle Freelance yapılabilecek olan Sosyal medya yönetimi, internetten para kazanma konusunda belki de en çok getiriyi sağlayan iş modelidir.

Sosyal medya yönetimi nedir? Yazımızın başlarında bahsettik. Sosyal medya yönetimi ile para kazanmak istiyor, gelir elde etmek istiyorsanız yazımızın devamında sizlere vereceğimiz taktikler ile sosyal medya yönetimine ilk adımlarınızı atabilirsiniz.

Sosyal medya yönetimi yapacak olan kişilerin, Freelance çalışma koşullarına uygun olması ve iş arama konusunda da azimli olması gerekmektedir. Öyle ki, ilk başlarda düşük gelirlerle başlayacağınız sosyal medya yönetimi zamanla geliri artan iş modeli olarak karşınıza çıkacaktır.

Sosyal Medya Yönetimi Üniversite Bölümü

Sosyal medya yönetimi her ne kadar eğitimler ile edinilebilecek bir iş modeli olsa da Üniversitelerde söz konusu iş modeli için de bölümler açılmaya başlandı.

Sosyal medya yönetimi nedir? Sorusunun son zamanlarda artmasındaki bir başka faktör de kesinlikle açılan üniversite bölümüdür.

Şuan için sadece Anadolu Üniversitesi’nde Sosyal Medya Yöneticiliği olarak bulunan Sosyal medya yönetimi bölümü, 2 yıllık ve Açık öğretim olacak şekilde sunulmakta. TYT ile alımların yapıldığı bölümün taban puanı 255,88 Olarak karşımıza çıkmakta

Öğrenciler İçin Sosyal Medya Yönetimi ile Ek Gelir Elde Etmek

Öğrenciler için ek gelir sağlayan iş modelleri arasında bulunan sosyal medya yönetimi. Özellikle üniversite döneminde olan ve Sosyal medya ile içli dışlı olan öğrenciler için en doğru ek gelir yöntemi olacaktır.

Sosyal medya yönetimi nedir ve nasıl yapılır? Konularında kendini geliştirerek sosyal medya yönetimine başlayacağınız iş modelinde. İlk başlarda büyük şirketler ile çalışamayacak ancak iş bulmak için çevrenizdeki küçük işletmeler ile iletişime geçme durumunuz olacaktır.

Sosyal medya yönetimi işleri alabilmek için Linkedin profilinizi, sosyal medya hesaplarınızı ve Freelance platformlarda kendinizi etkili bir şekilde tanıtmalısınız.

Yeni Başlayanlar İçin Etkili Sosyal Medya Yönetimi Taktikleri

Yeni başlayanlar için etkili sosyal medya yönetimi taktikleri ile şirketlerde kendinize sosyal medya yöneticiliği bölümünde işler bulabilirsiniz. Sosyal medya yönetimi bölümünden sorumlu olan kişilerin yaptığı işler direkt olarak şirketi etkilemekte.

Bu nedenle, alacağınız kararlarda dikkatli olmalı bir yandan da şirketiniz veya işletmenizin yükselmesi için doğru ilerleme yolunu seçmelisiniz. Sosyal medya yönetimi nedir? Konusunda daha detaya inecek olursak;

 • Reklam planlamasını yapar,
 • Sosyal medya içeriklerini üretir,
 • Trend olan içerikler için paylaşım içerikleri hazırlar,
 • Kimi zaman küçük işletme ile anlaşarak içerikler çekilmesini sağlar,
 • Paylaşım saatlerini takip eder,
 • Takipçi artışına ve paylaşımların daha fazla kişiye ulaşmasını sağlar,
 • İçerik planlaması yaparak potansiyel müşteri ve takipçilerin dikkatini çeker.

Sosyal medya yönetimi yapacak olan kişilerin bu konularda kendini geliştirmesi ve işletmelere fayda sağlaması oldukça önemlidir. Peki, yeni başlayanlar için etkili sosyal medya yönetimi taktikleri nelerdir?

1 – Etkili Ancak Özgün İçeriklere Sahip Olun

Sosyal medya yönetimi nedir? Sorusuna verilebilecek bir başka cevap da; etkili ancak özgün içeriklerin üretilmesi olabilir.

Sosyal medya içeriği üretme konusunda özgün yöntemlere başvurmanızın yanı sıra kullanıcılara etki sağlayacak, dikkat çekecek olan içerikleri üretmeniz gerekmektedir. Trendlere uygun olan içeriklerin üretilmesi ile dikkat çekici içeriklerin üretilmesi de mümkündür.

2 – Aylık İstatistik Takipleri Yaparak Takipçilere Özel İçerik Üretimine Odaklanın

İstatistik takibi yapmak bir sosyal medya hesabının yönetimindeki en temel etkendir. İçerik üretimi sağlanan sosyal medya hesabı, hangi platformda olursa olsun profesyonel hesaba geçiş yapılarak istatistiklerinin takip edilmesi oldukça önemlidir.

Günlük, haftalık ve aylık istatistiklere göre analizlerin yapılması ve paylaşımlardan gelecek olan geri dönüşlerin göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Öyle ki, gelecek olan geri dönüşlere ve etkileşim oranlarına göre söz konusu ilerleme stratejisine devam edilmeli veya yeni bir strateji aranmalıdır.

Aslında, Sosyal medya yönetimi nedir? Sorusuna verilecek olan bir cevap da bu olabilir.

3 – Çalıştığınız Markanın Dikkat Çekici Yönlerinden Faydalanın

Sosyal medya yönetimi yaparken dikkat edilmesi gerekenler arasında kesinlikle çalıştığınız firma, marka veya küçük/büyük işletmenin dikkat çekici yönüne veya verdiği hizmete odaklanmak önemlidir.

Çalışılan markanın, sosyal medyada kendi kitlesine ulaşabilmesi için özel içeriklerin planlanarak oluşturulması gerekmektedir. Çalışılan markanın dikkat çekici yönlerini içeriklerde belirtmeli ve potansiyel alıcılara sunmalısınız.

4 – Kullanıcıları Etkileşime Çekebilecek Paylaşımlarda Bulunun

Sosyal medya yönetimi nedir? Sorusunun bir başka cevabı da, kullanıcıları etkileşime çekmektir. Paylaşılan içeriklerin kullanıcıları etkileşime çekebilecek güçte olması oldukça önemlidir.

Sosyal medyada yapılan bir paylaşımın diğer kullanıcılara ulaşabilmesi için etkileşim oranının yüksek olması gerekmektedir. Söz konusu etkileşimi çekme işlemini;

 • Beğeni kazandırarak,
 • Kaydetme kazandırarak,
 • Paylaşma kazandırarak,
 • Ve en önemlisi Yorum kazandırarak.

Sağlanabilmekte. Sosyal medya içeriklerinde Yorum etkileşimi, beğeni etkileşiminden önce gelmektedir. Söz konusu yorum etkileşimini kazanarak markanın farklı kullanıcılara da ulaşabilmesi için yorum yapılmasına gerek duyulacak içeriklerin üretilmesi oldukça önemlidir.

5 – Bir Paylaşım Takvimine Sahip Olun ve İçeriklerinizi Planlayın

Sosyal medya yöneticisi olma yolunda belki de sizi en çok zorlayacak kısım bir paylaşım takvimine sahip olmaktır. Markaların, küçük veya büyük işletmelerin özel günleri atlamadan kutlaması ve değinmesi oldukça önemlidir.

Sosyal medya paylaşım takvimine göre istatistiklerden yola çıkarak genel paylaşımlarının tarihinin planlanmasının yanı sıra. Özel günlerin de göz önünde bulundurularak genel bir paylaşım takvimi haline getirilmesi gerekmektedir.

Sosyal Medya Yönetimi Eğitimi Nasıl Alınır?

Sonuç olarak yazımızda Sosyal medya yönetimi nedir? Konusunu ve bazı taktiklerini öğrendik. Peki, Sosyal medya yönetimi eğitimi nasıl alınır?

Sosyal medya yönetimi eğitimi alabilmek için birkaç seçenek bulunuyor, bu seçenekler;

 • Üniversite de bölümünü okumak,
 • Ücretli kurslardan satın almak,
 • İnternette araştırma yaparak, YouTube gibi platformlarda sağlanan ücretsiz eğitimlerden yararlanmak.

Sosyal medya yönetimini eğitimi, gelişen internet çağında ücretsiz olarak da karşınıza çıkabileceği gibi ücretli şekilde de karşınıza çıkabilmekte.

Sosyal Medya Yönetimi İşi Nasıl Bulunur? Freelance Sosyal Medya Hesabı Yönetmek

Sosyal medya yönetimi işi nasıl bulunur? Belki de sosyal medya yönetimi eğitimi alındıktan sonra zorlanılacak olan en büyük nokta burasıdır. Sosyal medya yönetimi işlerini bulmak için bazı Freelance platformlarından yararlanabilirsiniz. Freelance sosyal medya hesabı yönetmek, bir şirkete bağlı olarak hesap yönetmekten daha karlı olabilir.

Özellikle birden fazla sosyal medya hesabı yönetimi sağlayabilecek olmanız gelir konusunda yüksek değerler elde etmenize imkan tanıyabilecektir.

Peki, sosyal medya yönetimi işi nasıl bulunur?

 • Linkedin Profili: Profilinizi düzenleyin ve kendinizi öne çıkartın,
 • Forumlarda Paylaşımlar: Forumlarda verdiğiniz hizmet ile ilgili paylaşımlarda bulunun,
 • Küçük İşletmeler ile İletişim: Çevrenizdeki küçük işletmelerden iş alarak başlayın,
 • Freelance Platformlarda İlanlar Oluşturun: Yabancı ve Türkiye içinde hizmet alabileceğiniz sitelerde kendinizi öne çıkartın,
 • Sosyal Medya Hesaplarını Analiz Edin: Sosyal medya üzerinden, sosyal medya yönetiminin iyi olmadığını düşündüğünüz işletmeler ile iletişime geçin.

Genel anlamda, sosyal medya yönetimi işi bulmak için markalar, firmalar ve küçük/büyük işletmeler ile iletişime geçmeli. Kendinizi göstermelisiniz. Başlarda iş bulmak oldukça zorlu olsa da başarınızı diğerleri ile paylaşan şirketler, iş bulmanız konusunda size yardımcı olacaktır.

Bizi Google News Takip Etmeyi Unutmayın!

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir