Teknolistik

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bilgisayar
  4. »
  5. USB ile Bilgisayar Başlatma Nasıl Yapılır?

USB ile Bilgisayar Başlatma Nasıl Yapılır?

Ufuk Tezel Ufuk Tezel -
335 0

USB ile bilgisayar başlatma, bazı işletim sistemlerinin USB üzerinden kurulması ya da bir programın USB ile çalıştırılması istendiğinde başvurulan bir eylem olarak görülmektedir. Bu işlemin gerçekleştirile bilinmesi adına bir adet USB bellek, bir adet bilgisayar ve USB sürücüsü üzerinden çalıştırıla bilinecek bir yazılıma ihtiyaç duyulmaktadır. Tüm bunları karşılayan ve gerekli işlemleri gerçekleştiren kişilerin USB ile bilgisayar başlatma özelliğini kullanabildikleri görülmektedir.

Bilgisayar, Hangi Zamanlarda USB’den Başlatılmaktadır?

Bilgisayardan USB ile başlatılması için farklı sebeplerin oluşabildiği görülmektedir. Bu sebepler arasında ilk sırada kişilerin kuracakları yeni bir işletim sistemini, USB üzerinden gerçekleştirmek istemeleri yer almaktadır. Bilgisayarda bulunan kötü amaçlı bazı yazılımların temizlenmesi adına USB ile format atmak işleminin gerçekleştirilmesi de bilgisayarların USB üzerinden başlatılma nedenleri arasında yer almaktadır.

Aynı zamanda kişilerin herhangi bir programı USB üzerinden çalıştırmak istemeleri ya da disk bölümleme ve klonlama yardımcı program kullanmak istemeleri halinde de USB ile bilgisayar başlatma yöntemine başvurdukları görülmektedir.

USB Aygıtları Nasıl Ön Yükleme Yapılacak Duruma Getirilir?

Bilgisayarların USB üzerinden başlatılması için öncelikli olarak, bilgisayar üzerinde doğru biçimlendirilmiş ve ön yüklemesi tamamlanmış yazılımların bulunması gerekmektedir. Bu durumların sağlanmaması halinde USB üzerinden bilgisayarların açılması mümkün değildir.

Bu işlemlerin gerçekleştirilmesi sırasında ise çoğunlukla bir hatanın yapıldığı görülmektedir. Bu hata, halihazırda işletim sistemi içeren ISO dosyalarının USB’ye aynen kopyalanması sonrasında bilgisayarın USB ile açılmasının beklenmesi olarak görülmektedir. Kişilerin bu anlamda yapmaları gereken uygulama ise, ISO açma ve oluşturma yazılımlarının kullanılmasının ardından ISO dosyasının açılması ve bu şekilde USB’ye yüklenmesidir. ISO dosyalarının açılması ve yazılımlarının oluşturulmasının ardından USB ile bilgisayar açma işleminin gerçekleştirile bilindiği görülmektedir.

USB ile Bilgisayar Nasıl Başlatılır?

Bilgisayarların USB üzerinden başlatılabilmeleri için öncelikli olarak bazı malzemelere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu malzemeler içerisinde bilgisayar, USB bellek ve USB bellek üzerinden kullanılabilecek herhangi bir yazılım ya da program yer almaktadır. Bu malzemelere sahip olan kişilerin doğru adımları uygulamaları halinde USB üzerinden bilgisayar başlatma işlemini gerçekleştire bildikleri görülmektedir.

Piyasada bulunan pek çok diz üstü ve masa üstü bilgisayarlarda; bir CD’nin, DVD’nin ya da sabit bir sürücünün ön yüklemesinin başlatılmasından önce USB sürücüsünün kontrol edilme işlemi gerçekleşmektedir. Fakat tüm bilgisayar çeşitlerinde bu yapılandırma yer almamaktadır. Bu durumda USB ile bilgisayar açma işlemini gerçekleştirmek isteyen kişilerin ilk olarak bilgisayarın açma tuşuna basmaları ve ardından Delete, F2, F10 veya F11 tuşlarına basmaları gerekmektedir. Bilgisayarların modellerine göre basılması gereken tuşlar değişiklik gösterebilmektedir. Bu işlemi gerçekleştiren kişilerin BIOS’a girmeleri sağlanmaktadır. Sonrasında ise BIOS üzerinden Boot menüsünün ve ardından başlangıç listesinin bulunması gerekmektedir. Başlangıç listesinde birinci sırada USB’nin seçilmesi ile birlikte de USB ile bilgisayar açma özelliğinin tanımlanması sağlanmaktadır. Bu işlemleri gerçekleştiren kişiler, USB ile bilgisayar kontrolü uygulamalarını yapabilmektedirler.

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir