Teknolistik

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Sosyal Medya
 4. »
 5. X Görüntülü ve Sesli Arama Özelliği Kullanıma Açıldı!

X Görüntülü ve Sesli Arama Özelliği Kullanıma Açıldı!

Volkan Volkan -
228 0

X Görüntülü ve Sesli Arama Özelliği Kullanıma Açıldı!

X Görüntülü ve sesli arama özelliği tüm kullanıcılar için sonunda açıldı! Başlarda sadece yazılı mesaj gönderme özelliğine sahip olan, eski adı ile Twitter ancak yeni adı ile X. Sonunda sesli ve görüntülü arama özelliklerine de kavuştu.

Elon Musk tarafından satın alındıktan sonra pek çok yeniliğe uğrayan Twitter, başta abonelik sistemine kavuştu sonrasında ise adını kaybederek X platformu hâline geldi.

Elon Musk’ın Twitter’ı satın almasından önce metin gönderimi özelliği güncellenerek fotoğraf ve video gönderebilme özelliğine kavuşmuştu. Birkaç güncelleme sonrasında sesli mesaj gönderme özelliğine de kavuşan platform, Elon Musk tarafından satın alındıktan sonra sesli ve görüntülü arama özelliğine de kavuştu.

X Görüntülü ve Sesli Arama Yapmak İçin Premium Üyesi Olmak Gerekiyor

X görüntülü ve sesli arama özelliği kullanıma açıldı, pek çok kullanıcı için “devasa” yenilik olacak olan güncelleme. Maalesef herkes tarafından kullanılabilir durumda değil;

Öyle ki, X Görüntülü arama yapma ve sesli arama yapma özelliği sadece X Premium hesap sahipleri için açmış durumda. Her ne kadar arama yapma özelliklerine sadece Premium abonelik sistemine sahip olan kullanıcılar yapabiliyor olsa da tüm kullanıcılar Premium kullanıcılardan gelecek olan çağrıları yanıtlayabiliyor.

X, geçtiğimiz günlerde yayınladığı yeni Premium abonelik sistemi ile birlikte bünyesine üç farklı Premium sistemi dahil etmişti, söz konusu Premium sistemi karşımıza;

 • X Temel Premium,
 • X Premium,
 • X Premium +.

X Görüntülü ve Sesli Arama Özelliği

Olarak çıkmakta. Temel Premium aboneliği 50TL gibi bir fiyatlandırma ile kullanıcıların kullanımına sunulmuş olmasına rağmen normal bir üyelikten çok da farkı bulunmuyor.

Ancak Elon Musk, Premium satışlarını etkileyeceğini biliyor olacak ki; Yeni gelen güncellemeler ile platformda eklenecek olan özelliklerin Premium kullanıcıları tarafından kullanılır olmasına izin veriyor.

Öyle ki, X görüntülü ve sesli arama özelliği de sadece Premium seviyesi ve üzerindeki kullanıcılar için kullanılabilir durumda olacak. Sesli ve görüntülü arama özelliğini X platformu üzerinden yapmak isteyen kişilerin “Temel abonelik” kademesinin bir üstünde bulunan Premium veya Premium+ abonelik sistemine sahip olması gerekmekte.

X Görüntülü ve Sesli Arama Nasıl Açılır? Nasıl Kapatılır?

X görüntülü ve sesli arama özelliği hakkında bilgilere sahibiz, yazımızın başlarında da sizlere aktardığımız gibi. Söz konusu özellik ile Premium ve Premium+ kullanıcıları diğer kullanıcıları arama konusunda herhangi bir kısıtlama ile karşı karşıya değil.

Söz konusu özellik ile arama yapabilmek veya arama alabilmek için ilk olarak özelliğin aktif hâle getirilmesi gerekiyor. Henüz Beta aşamasında olan özellik, başta kapalı olarak tüm kullanıcılara eklenmiş durumda. Ancak, ilerleyen süreçte otomatik olarak bu özelliğin aktif olması bekleniyor.

Görüntülü ve sesli arama nasıl açılır;

 • Ayarlar sekmesine girin,
 • Gizlilik ve güvenlik sekmesine girin,
 • Direkt mesajlar alanına giriş sağlayın,
 • “Sesli ve görüntülü aramaları etkinleştirin” seçeneğini aktif hâle getirin.

Söz konusu özelliği devre dışı bırakmak için de aynı yolları izleyebilirsiniz.

X Görüntülü ve Sesli Arama Özelliği Kimlere Geldi?

X, görüntülü ve sesli arama özelliği henüz Beta aşamasında demiştik. Söz konusu Beta aşamasına ülkemiz de dahil edilmiş durumda. Ancak, geçmişte Space özelliğinin de önce IOS cihazlara gelmesi ile benzer bir durum yaşanarak;

X görüntülü ve sesli çağrı yapma özelliği ilk olarak IOS cihazlara gelmiş durumda. Android cihazlar ve masaüstü cihazlar için kullanımı henüz bulunmayan özelliğin, ilerleyen güncelleme dönemlerinde başta Android sonrasında ise masaüstü kullanımına gelmesi beklenenler arasında.

Bizi Google News Takip Etmeyi Unutmayın!

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir