Teknolistik

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Doğru VPS Hosting Paketini Seçmek İçin Temel İpuçları

Doğru VPS Hosting Paketini Seçmek İçin Temel İpuçları

Volkan Volkan -
94 0

Doğru VPS Hosting Paketini Seçmek İçin Temel İpuçları

Doğru VPS hosting hizmeti ile web sitelerinin barındırılabilmesi mümkündür. Ayrıca alınan bu hizmet sayesinde mail servislerini kullanabilmek ve uygulamaların web site içerisinde barındırılabilmesini sağlayabilmek de mümkündür.

VPS Nedir?

VPS hosting paketi sanal sunucuların sağlamış olduğu avantajlardan faydalanabilmek için kullanılır. E-ticaret sitelerinin veya kişisel listelerin yönetilebilmesi için sanal sunuculara ihtiyaç duyulur.  VPS web sitelerinde bağımsız bir yönetim alanı oluşturulabilir. Kullanılan VPS sunucuları ile farklı işletim sistemleri bir arada kullanılabilir.

Doğru VPS Hosting

Hizmet Alınan Firma

Doğru VPS hosting paketini seçebilmek için bazı kriterlerin göz önünde bulundurulması gerekir. Göz önünde bulundurulması gereken ilk kriter bu hizmeti sunan firmaların kurumsal firmalar olup olmadığıdır. Kurumsal firmalardan alınan VPS hosting paket çeşitleri sayesinde web sitelerinde yaşanabilecek olumsuzlukların önüne geçilebilir.

Kurumsal bir firmadan alınan hizmet sayesinde web sitesi içerisinde daha güvenilir şekilde hizmet alınabilir. Kurumsal firmalardan alınan VPS hosting hizmetinde firmanın yer sağlayıcı belgesine sahip olup olmadığı da kontrol edilmelidir. Yer sağlayıcı belgesine sahip olmayan firmalar güvenilir bir hizmet sunmayacaktır.

Güçlü Altyapı

Doğru VPS hosting hizmeti alınabilmesi için sanal sunucunun güçlü bir altyapıya sahip olması da gerekir. Özellikle eski sunucular web siteleri için yetersiz olabilirler. Eski sunucuların kullanılması sonucunda web sitelerinde çeşitli problemlerle de karşılaşılabilir.

VPS hosting seçimi kurumsal firmalar için daha da önemli olan bir konudur. Kurumsal firmaların web sitelerinin tasarlanmasında kullanılacak olan sanal sunucuların güçlü bir altyapıya sahip olması gerekir. Güçlü bir alt yapı sayesinde web sitelerinin performansı artış gösterecektir.

Güçlü biri altyapı sayesinde web sitelerinde meydana gelebilecek veri kayıplarının önüne geçilebilmesi mümkündür. Ayrıca VPS sunucuları web sitesinin daha kaliteli şekilde hizmet sunabilmesini de sağlayacaktır. Güçlü bir altyapı ve veri merkezi sayesinde VPS sunucularını kesintisiz şekilde hizmet verebilmesi mümkün olacaktır.

Yönetim Paneli

VPS hosting hizmetinden faydalanacak olan kişilerin paket içerisinde yönetim paneli özelliğinin bulunup bulunmadığına da dikkat etmesi gerekir. Alınan hosting paketi içerisinde yönetim paneli bulunması durumunda sunucunun kolayca kontrol edilebilmesi mümkündür. Yönetim panelini kullanan kişiler sunucuyu istediği gibi kurabilme ve kapatıp açabilme şansına sahiptir.

Hosting paketi içerisinde yönetim paneli bulunmaması durumunda işlemleri manuel olarak gerçekleştirmek gerekir. Manuel olarak gerçekleştirilen işlemler sırasında çeşitli problemler ortaya çıkabileceği gibi kurulumun gerçekleştirilebilmesi için ek ücretler ödenmesi de gerekebilir. Bu nedenle VPS hosting hizmeti sırasında ücretsiz yönetim paneli bulunan paketleri seçmek daha mantıklı olacaktır.

Ücretsiz Kontrol Paneli

VPS seçimi sırasında dikkat edilmesi gereken kritik noktalarda biri de kontrol panelidir. Web sunucuları içerisinde bulunan kontrol panellerinin ücretsiz olmaması durumunda bu paneller için yüksek maliyetlerle karşı karşıya kalınabilir. VPS paketi almak isteyen kişiler paket alımı sırasında ücretsiz kontrol panelinden faydalanıp faydalanamayacağını kontrol etmelidir. Ücretsiz kontrol paneli hizmeti sunan VPS paketlerini seçilmesi hem daha az maliyetli olacak hem de sunucuların daha yüksek performans sağlayabilmesini mümkün hale getirecektir.

Destek Hizmeti

VPS hosting özellikleri VPS paketinin alınması durumunda elde edilebilecek avantajların incelenmesini sağlar. Sanal sunucuların alınması veya kiralanması sırasında sunucunun sahip olduğu özelliklerin mutlaka dikkatlice incelenmesi gerekir. VPS paketlerini alırken dikkat edilmesi gereken özelliklerden birisi de sunulan hizmetin ardından destek hizmetinden faydalanabilmenin mümkün olup olmadığıdır.

VPS paketlerini alırken alımı gerçekleştirmiş olduğunuz firmanın destek hizmetinin olması büyük avantaj sağlayacaktır. Destek hizmeti sayesinde sunucu kullanımı sırasında meydana gelebilecek problemlerle ilgili destek hizmeti alınabilir. VPS satın alınan firmalar tarafından sunulan destek sayesinde taleplerin kısa süre içerisinde çözüme kavuşturulabilmesi mümkün olduğu gibi müşterilerin aklına takılan sorulara da kısa süre içerisinde cevap bulabilmesi mümkün olacaktır.

 

Bizi Google News Takip Etmeyi Unutmayın!

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir