Teknolistik

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Oyun
  4. »
  5. Mortal Kombat 1 Oyun İncelemesi

Mortal Kombat 1 Oyun İncelemesi

Ufuk Tezel Ufuk Tezel -
160 0
Mortal Kombat 1
Mortal Kombat 1 Oyun İncelemesi

Mortal Kombat 2023’te 31 yaşına giriyor ve geçtiğimiz otuz yılın her biri dövüş oyunu serisine farklı bir yaklaşımla ilişkilendirildi. 2D arcade oynanışı, 2002’de MK: Deadly Alliance ile yerini konsollarda 3D dövüşe bıraktı ve ardından 2011’de yeniden başlatılan bir hikaye ile 2D’ye geri dönüldü. En son değişim, Mortal Kombat 11’in kıyamet sonundan yenilenmiş bir Mortal Kombat 1’e geçiş yapan Ateş Tanrısı Liu Kang sayesinde geldi.

Eğer son oyun olan Mortal Kombat 11’i atladıysanız, bu oyunun ismi konusunda kafanız biraz karışmış olabilir. Serinin 12. ana oyunu olan bu oyunun adı neden Mortal Kombat 1? Çünkü son birkaç oyundaki tüm zaman çizelgesi, artık bir yarı tanrı olan MK’nin dayanak noktası Liu Kang tarafından sıfırlandı. Ve her şeyi sıfırladığında, tüm Mortal Kombat evrenini yeniden şekillendirme şansına sahip oldu. Planı, Shang Tsung gibi kötü insanların asla güçlenemeyecek ve işleri berbat edemeyecek birer hiç olmalarını sağlamaktı. Ancak, muhtemelen bu planın ne kadar iyi işlediğini tahmin edebilirsiniz.

MK1’in ana tek oyunculu senaryosu kısmen yeniden başlatma, kısmen de garip bir devam filmi niteliğindedir; bazı karakterler geçmiş zaman çizelgelerini öğrenirken, diğerleri karanlıkta bırakılır, yine de önceki kökenlerini, genellikle öncekinden biraz farklı olsa da, yeniden yaratırlar.Çoğunlukla, en azından son bölümlere kadar, bu zaman çizelgesi tuhaflığı işe yarıyor ve uzun süredir MK hayranları klasik karakterleri yeni rollerde veya ilişkilerde görmekten keyif alacaklarını düşünüyorum. Yeni başlayanlar ise Scorpion, Raiden ve Shao Khan gibi popüler karakterlerin yeni varyantlarıyla tanışıp birkaç saat boyunca birbirlerini yumruklamalarını, tekmelemelerini ve bıçaklamalarını izleyerek çizgi romana benzer çılgınlığın tadını çıkaracaklardır.

Senaryoyu ve çılgın son bölümünü tamamladıktan sonra, yenilecek dövüşçü kuleleri, çok oyunculu maçlar ve bu girişin büyük yıldızı gibi Mortal Kombat 1’in sunduğu diğer şeyleri keşfedebilirsiniz.

2023’ün En Kanlı Oyunu

Ana hikayede bulunan zaman çizelgesi saçmalıklarından bir sayfa alan Invasion, temelde ünlü Mortal Kombat dövüşçülerinin ve onların alt zaman çizelgesi varyantlarının oynadığı masa oyunu benzeri bir RPG’dir. Yağma, yan hedefler, tonlarca Paskalya yumurtası, element savaşı, işçilik ve karakter yükseltmeleri içeren şaşırtıcı derecede karmaşık bir mod.

Temel kurulumda bir karakter ve Kameo dövüşçüsü seçiyorsunuz – MK1’de dövüşlerde size yardımcı olması için bir destek karakteri getirmenize olanak tanıyan yeni bir özellik – ve ardından kilidini açmak için farklı yollara ve tamamlanacak etkinliklere sahip düğümlere bölünmüş çeşitli basit haritaları keşfediyorsunuz. Bazı etkinlikler sadece diğer karakterlere karşı standart dövüşler iken, diğerleri ateş toplarından kaçmanızı veya eşyaları kırmak için düğmelere basmanızı gerektirecek.

İstila modunda ilerledikçe karmaşıklık artmaya başladı ve sonunda oyun içi bir çizelgeye danışıyor ve birden fazla karakter için beceri puanlarını yönetiyordum, bu da bir adamın suratını tekmelemek kadar eğlenceli değildi, ancak söz konusu surat tekmelemeleri arasında hoş bir değişiklik sağladı. Ayrıca, RPG menüleri ve sistemleri arasında yapılması gereken çok fazla mücadele vardı.

Invasion ile yaklaşık üç saat geçirdim ve bu süre zarfında bu yeni modun sunduğu şeylerin yüzeyini zar zor çizdiğimi hissettim. Favori dövüşçünüzün seviyesini yükseltirken keşfedebileceğiniz bir sürü sır ve diğer güzellikler var.

Daha da iyisi, MK1 Invasion’ı her sezon yeni içerik ve ödüllerle güncelleyecek, bu yüzden insanların bu yeni moda büyük miktarda zaman ayırdığını kolayca görebiliyorum.

Oyun Fiyatı döviz kurlarından kaynaklı biraz yüksek gözükse de bu deneyimi yaşamanıza değeceğine düşünüyorum. Steam’den Satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Mortal Kombat’ın devam eden olay örgüsü bir kez daha, hayranların bundan sonra ne olacağına dair spekülasyonlarını ateşleyecek ilginç bir durumda bırakılıyor. Sonun ele alınış şekli ise, anlaşılmaz olsa da özellikle ilginç. MK1’in ana Kameo Fighter listesinin kullanımı nadirdir, ancak birkaç hikayeye özel Kameo seçmenizi ideal hale getirecektir. Genel olarak, Mortal Kombat 1’in hikaye modu hayranları tatmin edecek 6 saatlik bir deneyim sizlere sunuyor. Genel olarak puanlama yapacak olursak 100 üzerinden 80 Puan ile oyunculara güzel bir heyecan vereceğini düşünüyorum.

Blogumuzdaki diğer oyun incelemelerini takip etmek buraya tıklayabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir