Teknolistik

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bilgisayar
  4. »
  5. Microsoft, Python Programlama Dilini Excel’e Entegre Ediyor – 2023

Microsoft, Python Programlama Dilini Excel’e Entegre Ediyor – 2023

Ufuk Tezel Ufuk Tezel -
119 0
Microsoft

Microsoft, Python Programlama Dilini Excel’e Entegre Ediyor

Microsoft, Python kodunun herhangi bir ek kurulum gerektirmeden Excel’de çalışmasına izin vermek için programlama dili deposu sağlayıcısı Anaconda ile ortaklık kurdu. Bu hamle, veri uygulayıcılarının veri analitiği ve makine öğrenimi için uygulama içindeki verileri kullanmalarına yardımcı olmak üzere tasarlandı.

Bir blog yazısında “Excel’de Python ile Python’u doğrudan bir hücreye yazabilirsiniz, Python hesaplamaları Microsoft Cloud’da çalışır ve sonuçlarınız grafikler ve görselleştirmeler dahil olmak üzere çalışma sayfasına döndürülür” diye bahsetti.

Küresel olarak kurumsal verilerin çoğunluğunun hala Excel sayfalarında depolandığı ve veri uygulayıcılarının genellikle eklentiler veya ek kurulumlar olmadan Excel içinde Python’u kullanmayı zor bulduğu için önem taşıyor.

Microsoft Excel içinde Python kodunu kullanmayı kolaylaştırmak için çeşitli girişimlerde bulunulmuştur. 2014 yılında Zoomer Analytics, Excel’e bağlanan ve Excel elektronik tabloları ile Python uygulamalarının doğrudan etkileşime girmesini sağlayan BSD lisanslı bir Python kitaplığı olan Xlwings’i geliştirdi.

2017 yılında, Anaconda’nın yapımcısı Continuum Analytics, Anaconda’nın kurumsal sınıf sürümünü Microsoft Excel 2016 ve üzeri sürümlere bağlamak için bir sistem olan Anaconda Fusion’ı piyasaya sürdü. Bu entegrasyon sayesinde veri bilimciler çalışmalarını Python kodu ve Jupyter not defterlerinde bulunan verilerle Excel kullanıcılarına sunabiliyorlardı.

PyXLL gibi diğer ücretli eklentiler de Python’un Excel’e entegre edilmesine yardımcı olabilir.

Ancak şirket, Excel ile yerel Python entegrasyonu sayesinde kullanıcıların Python kodunu doğrudan Excel hücrelerine girmek için yeni “PY” işlevini kullanabileceklerini ve formüller, PivotTable’lar ve Excel Grafikleri gibi araçların desteği sayesinde veri temizleme, tahmine dayalı analitik ve makine öğrenimi gibi görevleri yerine getirebileceklerini söyledi.

“Excel’in yerleşik bağlayıcılarını ve Power Query’yi kullanarak, kullanıcılar Excel iş akışlarında harici verileri Python’a kolayca getirebilir” diye ekledi.

Microsoft, kurumların regresyon analizi ve zaman serisi modellemesi dahil olmak üzere popüler makine öğrenimi, tahmine dayalı analitik ve tahmin tekniklerini uygulamak için scikit-learn ve statsmodels gibi Python kütüphanelerinden yararlanabileceklerini söyledi.

Şu anda genel ön izleme aşamasında olan Excel’de Python’un Windows’ta Beta Channel kullanan kullanıcılar tarafından kullanılabileceğini belirten şirket, özelliğin ilk olarak 16.0.16818.20000 yapısından başlayarak Windows için Excel’e ve ardından diğer işletim sistemlerine sunulacağını da sözlerine ekledi.

Excel’de Python’u kullanmak için kullanıcıların Microsoft365 Insider Programına katılmaları gerekecek.

“Önizleme aşamasındayken Excel’de Python, Microsoft365 aboneliğinize dahil edilecektir. Önizlemeden sonra, ücretli bir lisans olmadan bazı işlevler kısıtlanacaktır” dedi.

Diğer Teknoloji ile ilgili haberleri okumak için Buraya Tıklayabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir