Teknolistik

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Teknoloji
 4. »
 5. WhatsApp’ta herkes kendi kanalını oluşturacak! 2023

WhatsApp’ta herkes kendi kanalını oluşturacak! 2023

Ufuk Tezel Ufuk Tezel -
123 3
whatsapp

WhatsApp’ta herkes kendi kanalını oluşturacak!

WhatsApp geçtiğimiz günlerde yayınlanmış mesajlara yönelik Kanal özelliğini genişlettiğini duyurdu. Whatsapp, yeni güncelleme ile ülkemizde kanal kullanımını herkese açtı, kanalların önümüzdeki içinde 150’den fazla ülkedeki tüm kullanıcılara sunulacağını söyledi.

Mark Zuckerberg, özelliğin kullanıma sunulduğunu yeni WhatsApp kanalında duyurdu.

“Takip ettiğiniz kişi ve kuruluşlardan güncellemeler almanız için yeni ve özel bir yol olan WhatsApp Kanallarını sizlere tanıtmaktan heyecan duyuyorum. Bu kanalı Meta haberlerini ve güncellemelerini paylaşmak için açıyorum” dedi.

Meta, WhatsApp Kanallarını ilk olarak Haziran ayında Kolombiya ve Singapur’daki kullanıcılara tanıttı. Temmuz ayında ise bu özelliği yedi ülkeye daha genişletti.

Kanallar özelliği uygulamada ayrı bir sekmede yer alıyor ve takip ettiğiniz kanalları başkaları göremiyor. Ayrıca, telefon numaranız gibi hesabınıza ait kişisel bilgiler yöneticiler veya takipçiler tarafından görülemeyecek.

Bir kanalın birincil özelliği yayın mesajları aracılığıyla bire çok iletişim olmaya devam ederken, şirket emojilerle tepki verme yeteneği gibi yeni etkileşimler ekliyor. Kullanıcılar mesajın altında toplam tepki sayısını görebilecekler.

Küresel lansmanla birlikte WhatsApp, ülkenize göre kanalları bulmak için geliştirilmiş bir dizine sahip olacak. Bu listeyi yeni, en aktif ve en popüler olarak sıralayabilirsiniz. Kullanıcılar bir kanaldaki güncellemeyi bir gruba veya bir kişiye ilettiklerinde, kanala geri dönen bir bağlantı içerecek.

Yöneticiler, bir mesajı 30 güne kadar düzenleme olanağı sunuyor. Sohbet uygulaması ayrıca bireylere veya gruplara gönderilen mesajları düzenlemenize de izin veriyor, ancak 15 dakikalık bir pencere ile.

Özellikle, Meta hala belirli kişi veya kuruluşlarla bir kanal oluşturma yeteneğini kısıtlıyor. Şirket, sonunda herkesin bir kanal oluşturmasına izin vermeyi planladığını söyledi.

Şirket, küresel lansmanla birlikte kanallara Olivia Rodrigo, David Guetta, Billboard, MLB ve tabii ki Zuck’ın eklendiğini söyledi. Ayrıca, platformda mevcut olan kanalların tam sayısını vermese de, şu anda “binlerce” kanal olduğunu söyledi. Bununla beraber ayrıca uygulamanın özellikleri hakkında iletişim kurmak için kendi kanalına da sahip.

Haziran ayında Meta, içerik oluşturucuları hayranlarıyla bire çok iletişim kanalında buluşturmayı amaçlayan Kanallar özelliğini Instagram’da küresel olarak kullanıma sundu.

Geçtiğimiz yıl boyunca farklı büyüklükteki gruplara hitap eden özellikleri denedi. Geçtiğimiz Kasım ayında şirket, okullar, konut kompleksleri veya kulüpler gibi yerlerde çok gruplu iletişimi kolaylaştırmak için Topluluklar’ı başlattı. Geçtiğimiz ay WhatsApp, altı kişi sınırı ile isimlendirmeden gruplar oluşturmanıza olanak tanıyan bir özellik başlattı.

Daha Fazla Teknoloji haberleri okumak için diğer yazılarımıza bakabilirsiniz.

İlgili Yazılar

3 Yorum

 1. Deniz Tekintaş - -

  Mavi tik ne zaman gelecek

  1. Volkan - -

   Çok yakında

 2. Gizem Yıldız - -

  çok iyi oldu fakat kanal oluşturduk karşı taraflar yorum yapsa güzel olurdu diye düşünmekteyim. yazınız için teşekkür ederim umarım gelişir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir