Teknolistik

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bilgisayar
  4. »
  5. Pause Break Tuşu Ne İşe Yarar?

Pause Break Tuşu Ne İşe Yarar?

Ufuk Tezel Ufuk Tezel -
387 0

Pause break tuşu ne işe yarar sorusu bilgisayar kullanan kişilerin aklına takılan bir sorudur. Bu tuşun kullanılması ile neler yapılabileceği ve bu tuşun nasıl aktif hale getirilebileceği de merak edilir.

Pause Break Nedir?

Klavyede pause break tuşu ne işe yarar sorusuna cevap olarak bu tuşun kullanılması sayesinde programların durdurulması şeklinde cevap verilebilir. Ayrıca bu tuşun kullanılması sayesinde ekran görüntüsünün alınabilmesi ve programın çalışma durumunun incelenebilmesi de mümkündür. Özellikle bilgisayarda bir dosyanın yüklenmesi sırasında problem yaşayan kişiler bu tuşa tıklayarak programın ne durumda olduğunu kontrol edebilirler.

Pause Break Tuşu Ne İşe Yarar?

Pause break tuşu sayesinde bilgisayardaki programların geçici olarak durdurulması mümkün olduğundan ESC tuşu ile karıştırılabilir. Bu tuş programdan tamamen çıkılmasını değil programın duraklatılmasını sağlar. ESC tuşu ise programdan tamamen çıkılması için kullanılan bir tuştur. Bu tuşun kullanılması ile oyunda da duraklatma işlemi gerçekleştirilebilir. Klavyelerde bu tuş sabit bir yerde bulunmaz bunun nedeni ise tuşa yanlışlıkla basılmasının engellenmesidir. Pause break tuşu genellikle bir kombin tuştur ve bu tuşuna basılmasının ardından shift ya da Ctrl tuşuna basılması gerekebilir. Tuşun aktif hale getirildikten sonra duraklatma işleminin tamamlanabilmesi için yapılması gereken ise enter tuşuna basmak olmalıdır.

Pause Break Tuşu

Pause Break Tuşu Nerede Yer Alır?

Pause tuşu hangisi sorusu programları durdurmak isteyen kişilerin aklına takılan bir sorudur. Bu tuş klavyede sabit bir yerde bulunmaz. Programların durdurulmasını sağlayan bu tuş ok tuşlarının üzerinde bulunur ve delete tuşu ile birlikte kullanılabilir. Tuşun aktif hale getirilebilmesi için DEL ve FN tuşuna aynı anda basmak yeterlidir. Windows işletim sisteminde kullanılan bu tuş Apple tarafından üretilen bilgisayarların klavyesinde yer almaz.

Pause Break Tuşu Neden Yok?

Pause break ne demek sorusu ile yola çıkan kişiler klavyelerde bu tuşu aramaya koyulabilirler. Klavyede farklı kombinasyonların kullanılması sayesinde aktif hale getirilen bu tuş yeni nesil klavyelerde bulunmayabilir. Özellikle son dönemlerde tasarlanan klavyelerde bu tuşa yer verilmemiştir. Pause break tuşu klavyesinde yer almayan kişiler ise farklı kombinasyonları kullanarak bu tuşun yapmış olduğu işlevleri yerine getirebilirler. Özellikle Macbook cihazların klavyesinde bu tuşa yer verilmediği için hangi kombinasyonların kullanılması gerektiğine dikkat edilmelidir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir